Are you the publisher? Claim or contact us about this channel


Embed this content in your HTML

Search

Report adult content:

click to rate:

Account: (login)

More Channels


Showcase


Channel Catalog


Channel Description:

Resources for IT Professionals
  0 0

  76.     Jak přidat složku do Rychlého přístupu?

  Při procházení složkami v Průzkumníkovi se v levé oblasti zobrazují předdefinovaní zástupci pro vybrané systémové a uživatelské složky. Pokud kromě těchto nabízených složek využíváte i nějakou jinou a chtěli byste ji v tomto seznamu zobrazit, stačí klepnout na jakoukoliv složku pravým tlačítkem myši a ze zobrazené nabídky vybrat položku Připnout k Rychlému přístupu.
    

  77.     Jak změnit ikonu složky?

  Pokud chcete z určitých důvodů změnit ikonu složky z klasické žluté ikony lze to provést tímto způsobem:
  1.       Klikněte pravým tlačítkem na složku a vyberte příkaz Vlastnosti.
  2.       Na kartě Přizpůsobit klikněte na tlačítko Změnit ikonu.
  3.       Zobrazí se okno s desítkami různých ikon, vyberte si jednu a klikněte na tlačítko OK.
   

  78.     Jak změnit výchozí umístění pro složku Dokumenty?

  Může se stát, že z určitých důvodů nebudete chtít mít složku Dokumenty fyzicky umístěnou ve výchozí lokaci (C:\Users\ VaseUzivatelskeJmeno \Dokumenty), ale bude ji chtít přesunout např. na jiný disk. Ale zároveň chcete zachovat standardní způsob práce, tj. otevírat a ukládat soubory do složky Dokumenty, jen s tím rozdílem, že se budou ukládat do jiného umístění.
  Postup pro fyzickou změnu umístění složky Dokumenty je následující. Otevřete si v Průzkumníkovi na disku C složku C:\Users\VaseUzivatelskeJmeno\. Zobrazí se seznam složek patřící do vašeho profilu, jednou z nich je i složka Dokumenty. Klikněte na ní pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte příkaz Vlastnosti. Zde se přepněte na kartu Umístění a klikněte na tlačítko Přesunout a vyberte novou složku, která bude novým umístěním pro složku Dokumenty. Po jejím přesunu můžete se složkou Dokumenty pracovat tak, jak jste byli zvyklí. Výhodou například při přesunu na jiný diskový oddíl než systémový je fakt, že v případě nutnosti reinstalace operačního systému nepřijdete o své dokumenty ve stejnojmenné složce. Případně můžete složku Dokumenty přesunout do adresáře OneDrive, kde může být automaticky zálohována (viz jiný tip v této knize) a dostupná z jakéhokoliv počítače připojeného k internetu.
   

  79.     Jak vytvořit zástupce souboru nebo aplikace?

  Pracovní plocha počítače se používá primárně jako místo, kam se ukládají zástupci na nejčastěji používané aplikace, které máte na počítači nainstalované.  Nemusí se však vždy jednat pouze o zástupce na aplikace a programy, ale třeba i na dokumenty, obrázky, hudbu apod. Pro všechny tyto objekty je možné na pracovní ploše zástupce vytvořit, a to tímto způsobem:
  1.       Klikněte v Průzkumníkovi pravým tlačítkem na položku, u které chcete vytvořit zástupce. Ze zobrazené nabídky vyberte příkaz Kopírovat.
  2.       Nyní se přepněte na pracovní plochu počítače (nebo kamkoliv jinam, kde chcete zástupce vytvořit) a klikněte zde pravým tlačítkem. Z nabídky poté vyberte příkaz Vložit zástupce.
  Zástupce je vytvořen a bude funkční do té doby, dokud bude originální soubor či program v počítači umístěn na stejném místě, ze kterého byl zástupce vytvořen.  Častou chybou zejména začínajících uživatelů bývá fakt, že při kopírování dat a souborů např. na USB flash disk si místo skutečného souboru či aplikace zkopírují pouze zástupce. Je nutné si uvědomit, že zástupce ale pouze zprostředkovává spuštění daného souboru či aplikace, a jakmile zkopírujete pouze zástupce a spustíte jej na jiném počítači, ve většině případů bude nefunkční.
  Druhým způsobem, jak vytvořit zástupce, je využití průvodce. Stačí kliknout pravým tlačítkem na pracovní ploše a z nabídky vybrat NovýZástupce. Zobrazí se průvodce vytvořením zástupce, který má dva kroky. V prvním kroku zadáváte umístění výchozího souboru, ke kterému má být zástupce vytvořen, a v dalším kroku nastavujete jméno zástupce.
  Tip: Zástupce můžete vytvářet nejen pro soubory, ale i webové stránky. Stačí, když při vytváření zástupce v položce Umístění zadáte adresu webu, pro který chcete zástupce vytvořit. Po vytvoření zástupce pak na něj stačí poklepat a otevře se internetový prohlížeč s vybranou webovou stránkou.
   

  80.     Jak vytvořit zástupce beze jména?

  Na pracovní ploše lze vytvořit zástupce, který nebude mít žádný název a bude reprezentován pouze ikonou. Pokud se ale pokusíte o vytvoření bezejmenného zástupce, neuspějete. Postup, který ale funguje zaručeně, je ten, ve kterém využijete průvodce vytvořením zástupce. Stačí, když na ploše kliknete pravým tlačítkem myši, vyberete příkaz NovýZástupce a necháte se vést jednotlivými kroky průvodce. V momentě, kdy se vás průvodce dotáže na název zástupce, stiskněte mezerník. Po dokončení průvodce tak bude zástupce reprezentován pouze ikonou.

  0 0

  Besucht uns vom 31. Mai bis 2. Juni 2016 im City Cube in Berlin in Halle B am Stand B17.

  Microsoft wird neben weiteren Partnern, wie [ui!] Urban Institute und NXP Semiconductors vertreten sein und auf die Themen „Innovative Arbeitswelten“, „Microsoft Cloud Deutschland“, „Microsoft CityNext“ sowie „Internet der Dinge“ eingehen.

  Im Rahmen der weltweiten Initiative Microsoft CityNext unterstützt Microsoft gemeinsam mit seinen Partnern Städte, Kommunen und die gesamte öffentliche Hand bei der digitalen Transformation. Es werden Lösungen aufgezeigt, die Betrieb und Infrastruktur transformieren, Bürger und Organisationen einbeziehen sowie die wirtschaftliche Entwicklung und die ökologische Nachhaltigkeit fördern und beschleunigen. Vernetzung ist der Schlüssel zu besseren Bürgerdienstleistungen, effektiveren Prozessen und mehr Kosteneffizienz. IT bietet Städten und Kommunen die Chance, sich grundlegend zu modernisieren und sich in innovative Dienstleistungszentren mit zeitgemäßen Kommunikationsstrukturen zu wandeln.

  Wer treibt die digitale Transformation – Menschen oder Technologien? Gerne zeigen wir Gedanken und Ansätze zum innovativen Arbeiten auf und diskutieren diese mit Euch.

  Unter dem Motto Smart Cities – Needs & Barriers bietet die Metropolitan Solutionseinen fantastischen Überblick über die Anforderungen und Hindernisse auf dem Weg zu einer intelligenteren Stadt. Stadtverantwortliche und Industrievertreter diskutieren Themen wie offene urbane Plattformen sowie integrierte Stadtplanung und Stadtverwaltung.

  Schauen Sie selbst welche Lösungen bereits von Microsoft und seinem CityNext Partner [ui!] Urban Institute in Bad Hersfeld und Darmstadt zum Einsatz kommen: Video.

  Verpassen Sie nicht den englischen Beitrag “Secure IoT Management in Urban Spaces“  von Thomas Langkabel, National Technology Officer am 01. Juni 2016 um 14:30 Uhr.


  0 0

  76.     Jak uložit obrázek z dokumentu?

  Pro velkou část uživatelů bylo při práci s dokumentem, který obsahuje obrázky, velkou překážkou nemožnost uložení obrázku do samostatného souboru. To je od Wordu 2010 minulostí. Stačí klepnout na vybraný obrázek pravým tlačítkem myši a ze zobrazené nabídky vybrat příkaz Uložit jako obrázek. Word zobrazí klasické dialogové okno pro uložení souboru, stačí tedy vybrat název, umístění a formát souboru, klepnout na tlačítko Uložit a obrázek je uložen.
    
   

  77.     Jak najít obrázek či jiný objekt?

  V rámci prohledávání a navigace v dokumentu je možné vyhledávat v dokumentu i obrázky. Stačí, když stisknete klávesovou zkratku Ctrl + F a v horní části podokna, kam zadáváte hledaný výraz, klepnete na šipku dolů. V části Najít zobrazí Word podrobnější možnosti vyhledávání. Stačí tedy klepnout na položku Grafiku a Word se bude nyní (za pomoci stisku šipek nahoru/dolů v okně navigace) přepínat po grafických objektech v dokumentu.

  78.     Jak do Wordu vložit video?

  S příchodem Wordu 2016 se objevila také jedna zajímavá funkce, kterou si asi většina uživatelů nedokázala ve Wordu dlouho představit a jak již z nadpisu tušíte, jedná se o možnost vkládat do dokumentu aplikace Word objekt online videa. Takovou funkci už nabídnul PowerPoint 2010, nyní se ve své vylepšené podobě dostává i do Wordu. A platí pro ni i podobná pravidla, tj. že se nevkládá video jako takové, ale pouze aktivní odkaz-okno, ve kterém je možné video přehrát. Jednak je to z důvodu ochrany autorských práv, jednak z důvodu, aby nedocházelo ke zbytečnému navyšování velikosti dokumentu. A jak tedy takové video do dokumentu vložit?
  1.       Klepněte na kartu Vložení a ve skupině Multimédia na položku Onlinevideo.
  2.       Zobrazí se okno podobné tomu při vkládání obrázků. Na výběr tyto zdroje:
  a.       Vyhledání pomocí Bing – slouží pro vyhledání videa v rámci celého internetu
  b.       YouTube – prohledává portál YouTube, je zapotřebí být připojen do sady Office přes účet Microsoft a mít službu YouTube nastavenou jako jednu ze zdrojů
  c.       Pomocí tzv. embed kódu, který je možné vygenerovat na mnoha dalších tuzemských i zahraničních videoportálech.
  3.       Vyhledávání probíhá v prvních dvou případech pomocí klíčových slov, po nalezení výsledků stačí na náhled videa poklepat myší nebo jej označit a v dolní části klepnout na tlačítko Vložit. Užitečné je, že se na video ještě před vložením můžete podívat (pomocí ikony lupy) a zároveň v levém dolním rohu vidíte celkovou délku videa, autora a zdroj, což je zase přínosné pro správnou citaci.
  4.       Po vložení videa stačí najet kurzorem myši na tento objekt a klepnout uprostřed náhledu na ikonu pro přehrání.
  Vložené video není součástí dokumentu jako takového, jedná se pouze o odkaz na skutečné umístění videa na internetu, proto po vložení nedochází k žádnému výraznému nárůstu velikosti souboru. Na druhou stranu, a to je pochopitelné, je nutné být pro přehrání videa připojen na internet.

  79.     Jak vytvořit aktivní odkaz na webovou stránku?

  Ve výchozí konfiguraci je textový editor Word nastaven tak, že při psaní internetové adresy nebo e-mailové adresy „pochopí“, že se jedná o hypertextový odkaz na internet, změní typ a barvu písma u adresy a „vyrobí“ z ní hypertextový odkaz.
  Zkuste kdekoliv v textu napsat jakoukoliv internetovou adresu. Podmínkou je, aby adresa začínala tak, jak má, tzn. buď http://, nebo www. Jakmile adresu dopíšete, Word ji okamžitě změní na internetový (resp. hypertextový) odkaz. Text bude modrý, podtržený, a pokud na text nastavíte šipku myši, změní se na symbol „ručičky“, kterou jistě znáte z prohlížeče. Příklad: http://www.computermedia.cz.
  Naprosto stejným způsobem lze vytvořit hypertextový odkaz na e-mailovou adresu. Opět stačí e-mailovou adresu napsat kamkoliv do dokumentu. Po jejím dopsání ji Word změní na hypertextový odkaz. Příklad: info@iskola.cz.

  80.     Jak vložit záhlaví a zápatí?

  Záhlaví a zápatí tvoří velmi důležité prvky dokumentu. Všechno, co bude umístěno v záhlaví nebo v zápatí, se bude objevovat na každé stránce dokumentu. Do záhlaví či zápatí se proto nejčastěji vkládají údaje o stránkování dokumentu, datu vytvoření, názvu firmy, dále hlavička, logo apod. Záhlaví a zápatí však může být na sobě nezávislé, a dokonce je možné nastavit odlišné záhlaví u sudých a lichých stránek. Oblast záhlaví a zápatí je za normálních okolností pro editaci nepřístupná. Aby bylo možné záhlaví nebo zápatí změnit, je nutné se do této oblasti dostat poklepáním levého tlačítka myši na tuto oblast (většinou 2,5cm od horního a dolního okraje).
  Word se přepne do režimu editace záhlaví a zápatí a text v normální části dokumentu zešedne. Do záhlaví a zápatí je teď možné napsat libovolný text nebo vložit obrázek a pak jej běžně naformátovat a upravit. Pro ukončení režimu editace stačí opět poklepat na běžnou část dokumentu.

  0 0

  Microsoft a mis à jour les différents posters pour ses services infonuagiques.  Vous les trouverez sur ce lien.


  0 0

  81.     Jak přejmenovat soubor?

  Přejmenování souboru je např. v Průzkumníkovi věc velice jednoduchá. Stačí na soubor, u kterého chcete provést změnu jména, kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat příkaz Přejmenovat. Nebo je také možné jej kliknutím označit a zmáčknout klávesu F2. Tento postup platí např. i pro složky, podsložky, zástupce na ploše, diskové oddíly apod. Po zadání nového jména stačí kliknout na klávesu Enter. Další možností je pak využít stejnojmenného příkazu na kartě Domů ve skupině Uspořádat

  82.     Jak zobrazit skryté soubory?

  Některé soubory a složky, zejména v adresáři Windows, jsou nastaveny jako skryté. To znamená, že při procházení adresářové struktury pomocí Průzkumníka nejsou tyto soubory a složky vidět. Některé tipy a triky popsané v této knize ale se skrytými soubory pracují, proto je vhodné vědět, jak si zapnout zobrazování skrytých soborů. Někteří uživatelé to dělají i z důvodu, že chtějí mít kompletní přehled o tom, co je na jejich počítači za soubory a složky. Pro jejich zobrazení stačí v Ovládacích panelechMožnostech Průzkumníka souborů na kartě Zobrazení aktivovat položku Zobrazovat skryté soubory, složky a jednotky. Další možností je pak v Průzkumníkovi systému Windows 10 na kartě Zobrazení zaškrtnutí volby Skryté položky.

  83.     Jak zkopírovat soubor na flash disk?

  V dnešní době se už k běžnému přenosu dat z jednoho počítače nepoužívají ani diskety (z důvodu malé kapacity) ani CD nebo DVD (z důvodu rychlosti zápisu). Trendem dnešní doby z pohledu offline přenosu dat jsou tzv. flash disky. Jsou dostupné v různých velikostech, od 2 GB až po stovky GB úložné kapacity, připojují se přes USB rozhraní a staly se dnes běžnou součástí vybavení každého, kdo používá počítač. Zejména pro začínající uživatele je tedy určen tento tip, který vám ukáže, jak zkopírovat data z počítače na flash disk například z důvodu přenosu dat na jiný počítače nebo jako zálohování.
  Jeden z postupů pro zkopírování dat z počítače na flash disk je např. tento:
  1.       Zobrazte si např. v Průzkumníkovi soubory či složky, které chcete zkopírovat.
  2.       Označte je pomocí myši. Pro rychlé označení všech zobrazených položek můžete využít klávesovou zkratku Ctrl+A, pro výběr pouze některých držte klávesu Ctrl a postupným výběrem za pomoci levého tlačítka myši.
  3.       Po označení klikněte na označené soubory pravým tlačítkem myši a ze zobrazené nabídky vyberte příkaz Kopírovat nebo stiskněte klávesovou zkratku Ctrl+C. Nyní se přepněte do místa, kam chcete soubory zkopírovat, v tomto případě tedy na disk, který reprezentuje váš flash disk.
  4.       Zde klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte příkaz Vložit nebo stiskněte klávesovou zkratku Ctrl+V.
  Obdobným způsobem se kopírují naopak data z flashdisku do počítače, z jednoho disku na druhý, z jedné složky do druhé apod. 

  84.     Jak zazipovat soubory?

  S pojmem „zazipování“ souborů jste se možná už někdy setkali. Svůj název tato operace získala od metody komprese a formátu ZIP, který byl v dřívějších dobách velice populární a umožňoval zmenšovat velikosti dat. Důvody popularity tohoto formátu byly zřejmé – malá kapacita disket, případně později pomalý Internet. S rozšiřováním flashdisků a jejich kapacit v řádu desítek a stovek GB (a rychlostí připojení k Internetu v řádech desítek a stovek Mb/s) je nyní hlavní důvod používání zipování souborů zcela jiný. Navíc dnešní časté typy souborů JPG, MP3, DOCX apod. jsou již samy ze své podstaty komprimovány a zipování by ani žádnou významnou úsporu místa nepřineslo.
  Důvodem, proč se ještě používá, je zazipování více souborů do jednoho, se kterým se manipuluje mnohem snadněji, ať už posíláte přílohu v emailu, nebo kopírujete data na flash disk. Ačkoliv formát ZIP není zdaleka jediný komprimovací formát a existují i lepší, za rozšíření tohoto formátu může i vestavěná podpora v operačním systému Windows, a to již od verze XP.
  Zazipování více souborů a složek je operace snadnější, než jste možná čekali:
  1.       Označte v Průzkumníkovi soubory a složky, které chcete zazipovat.
  2.       Na této označené oblasti klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte příkaz Odeslat – Komprimovaná složka (metoda ZIP). Automaticky se v tomto umístění vytvoří zazipovaný soubor – balíček, který má název jako první označený soubor. Uvnitř tohoto souboru se nachází všechny předem označené soubory a složky. Nyní je možné se zazipovaným balíčkem pracovat jako s běžným souborem (poslat emailem, kopírovat na flash disk apod.)

  85.     Jak rozzipovat soubory?

  Pokud se vám do ruky dostane zazipovaný soubor, nejčastěji obsahuje více než jednu složku nebo soubor. Nezbývá než se naučit, jak takový soubor rozbalit a dostat se k zazipovaným datům.  Díky zabudované podpoře komprimace metodou ZIP stačí na takový soubor dvakrát kliknout a okamžitě se zobrazí jeho obsah. Pokud však chcete soubory a složky uvnitř ZIP souboru rozbalit a používat trvale, klikněte pravým tlačítkem na tento soubor a z nabídky vyberte příkaz Extrahovat vše.

  Zobrazí se jednoduché okno, ve kterém zadáte umístění, kam se mají soubory a složky rozbalit, případně pomocí zaškrtávacího pole máte možnost po dokončení rozbalování zobrazit rozbalené složky a soubory v umístění, které jste v tomto okně zadali.

  0 0

  81.     Jak mít v dokumentu různá záhlaví?

  Všimněte si, že například u této knihy je vždy u každé kapitoly jiné záhlaví. To je způsobeno tím, že každá kapitola je vytvořena v jiném oddílu a Word umí na každý oddíl aplikovat odlišné záhlaví či zápatí.


   
   
   
   
   
  Nejprve je tedy nutné, aby jednotlivé kapitoly byly odděleny pomocí oddílů. To zabezpečíte tak, že na konci každé kapitoly zvolíte na kartě Rozložení stránky ve skupině Vzhledstránky příkaz Konce a v rozevírací nabídce vyberete Další stránka. Jakmile je dokument rozdělen na několik oddílů, stačí u editace záhlaví či zápatí na kartě Návrh ve skupině Navigace kliknout na příkaz Propojit s předchozím, symbol má tvar dvou dokumentů. Pokud bude tlačítko stisknuto, bude záhlaví z předchozího oddílu svázané s aktuálním záhlavím. Nebude-li stisknuto, budou moci být záhlaví rozdílná.

  82.     Jak vložit do dokumentu číslování stránek?

  Číslování stránek je velice častou a používanou funkcí ve Wordu a umožňuje vám vložit automaticky na každou stránku její číslo. Ikonu pro vložení čísla stránky naleznete na kartě Vložení ve skupině Záhlaví a zápatí. Po klepnutí na příslušný příkaz si můžete vybrat styl a umístění čísla stránky.

  83.     Jak nemít na první stránce číslo stránky?

  Pokud nechcete mít na první stránce dokumentu vloženo např. z estetických důvodů číslo stránky, vložte do dokumentu číslování obvyklým způsobem a v režimu editace záhlaví a zápatí na kontextové kartě Návrh zaškrtněte ve skupině Možnosti položku Jiné na první stránce.

  84.     Jak vložit křížový odkaz?    

  Křížový odkaz nepřímo souvisí s obsahem a rejstříkem. Používá se většinou u rozsáhlejších dokumentů, jež čítají řádově desítky stran. Křížový odkaz je vlastně značka na určité pozici dokumentu, na kterou se můžete odkazovat v jakékoliv jiné části dokumentu. Nejprve je nutné na určitém místě či objektu vytvořit záložku (Vložení-Odkazy-Záložka) a teprve po jejím vytvoření je možné křížový odkaz vytvořit (Vložení-Odkazy-Křížovýodkaz).
    
   

  85.     Jak vložit iniciálu?

  T
   ento odstavec obsahuje na první pohled jednu zvláštnost. Jeho první písmeno „T“ je zvětšené tak, jak to bývá u starších knih či jak si to pamatujeme z pohádkových knížek. Pokud budete potřebovat takový efekt někdy použít, Word má pro něj vytvořenou samostatnou funkci. Funkce Iniciála ve své podstatě pouze převede první písmeno z odstavce do textového rámu a tento rám nechá obtékat. Celý proces byste dokázali pomocí textového rámu vytvořit i sami, ale proč dělat složitě něco, co lze udělat jednoduše?
  Jak takovou iniciálu tedy do textu vložit?
  1. Klikněte do napsaného odstavce, u něhož má být použita iniciála.
  2. Na kartě Vložení klikněte ve skupině Text na příkaz Iniciála a v otevřené nabídce vyberte jeden ze tří typů iniciály. V praxi je nejpoužívanější prostřední podoba.

  0 0

  This post is intended for advanced Power Query users and M fans.

  In case you are not following my blog here, I have published 3 cool tutorials about Power Query functions List.Generate and List.Accumulate, including a useful query that performs Matrix Multiplication, and does it in much better way than the array function MMULT.

  In addition, if you ever wondered how to implement a nested loop in Power Query, read here how to do it using List.Generate.

  Follow my blog http://datachant.com, for ore good stuff in the future.

  See you there,

  Gil Raviv

  DatsChant..com


  0 0

  86.     Jak zobrazit soubory PDF?

  Soubory s příponou PDF jsou jedny z nejpoužívanějších souborů pro přenos informací. Jejich výhodou je to, že se za použití prohlížeče zobrazí na všech počítačích a zařízeních naprosto stejně. Proto je s velikou oblibou využívají výrobci napříč různými trhy k distribuci návodů, manuálů a uživatelských příruček. Mají tak jistotu, že ať si soubor otevře někdo v Austrálii na počítači s anglickými Windows, někdo v Rusku s ruskými Windows nebo v České republice někdo na chytrém telefonu, podoba dokumentu bude vypadat vždy stejně. Velkou výhodou tohoto formátu je také možnost zabránit kopírování informací z tohoto souboru, takže zůstane skutečně jen pro čtení.
  Abyste mohli soubory PDF prohlížet, již ale není nutné si instalovat aplikace typu Adobe Acrobat Reader apod., protože ve Windows 10 je již standardní součástí prohlížeč Microsoft Edge, který umí PDF soubory číst také. Svými funkcemi je pro běžné uživatele plně dostačující. A pokročilí uživatelé si i nadále mohou stáhnout a nainstalovat již zmiňovaný Adobe Acrobat Reader.

  87.     Jak vytvořit zástupce pro vypnutí a restart počítače?

  Kromě vypnutí v nabídce Start (a dalších způsobů) je možné si pro vypnutí a restartování počítače vytvořit zástupce na ploše. Není už nic snazšího a rychlejšího než pouhým poklepáním na ně tyto příkazy vyvolat. Stačí tedy spustit průvodce vytvořením nového zástupce a do položky umístění zadat následující příkazy:
  Pro vypnutí systému: shutdown -s -t 5
  Pro restart systému: shutdown -r -t 5
  kde číslo na konci příkazu udává čas v sekundách, za který má k příkazu dojít. Jakmile máte zástupce vytvořeny, stačí jím případně přes Vlastnosti - Změnitikonu přiřadit nějakou vhodnější ikonu a prostým poklepáním dojde k restartu nebo vypnutí počítače. Doporučuji nechat čas pro vypnutí a restart minimálně uvedených 5 sekund, aby měly všechny běžící aplikace dostatečný čas na své správné ukončení.

  88.     Jak zobrazit dokumenty vytvořené v Microsoft Office?

  Tento tip se může zdát někomu poměrně úsměvný a i zbytečný, ale věřte tomu, že existují lidé, kteří nechtějí, nemají nebo nemohou mít na svém počítači nainstalovánu sadu Microsoft Office. Část běžných uživatelů navíc ani netuší, že Microsoft Office je zcela samostatně prodávaný produkt a že tedy není součástí operačního systému. Přesto je však v dnešní době téměř nutné mít možnost tyto soubory (dokumenty z Wordu, sešity z Excelu, prezentace z PowerPointu apod.) alespoň prohlížet. Pokud tedy pomineme možnost nákupu desktopové sady Microsoft Office (např. verze 2016 nebo 2013), uživatelé mohou tuto situaci řešit nejčastěji těmito způsoby:
  ·         nainstalují si zcela nově vytvořené mobilní aplikace Office, které jsou dostupné v rámci katalogu Windows Store a které jsou určeny pro dotyková ovládání
  ·         nainstalují si prohlížeče pro aplikace Word, Excel a PowerPoint, které pocházejí přímo od společnosti Microsoft, tudíž je zaručena 100% kompatibilita s těmito soubory. Najdete je na stránkách společnosti Microsoft pod názvem WordViewer, ExcelViewer a PowerPoint Viewer.
  ·         Využijí prostředí služby OneDrive a webových verzí aplikací Word, Excel, PowerPoint a OneNote, případně služby Office 365

  89.     Jaké jsou dva základní typy aplikací ve Windows 10?

  Ve Windows 10 se můžete setkat s dvěma základními typy aplikací, které můžete v tomto systému využívat. Jedny jsou ty klasické, které znáte z předchozích verzí systému Windows a které se ve Windows 10 označují nejčastěji jako desktopové. Druhým typem jsou tzv. Windows Store aplikace (do počítače je nelze nahrát jinak než přes Windows Store).
  Některé Windows Store aplikace jsou již součástí instalace systému Windows, zbytek lze stáhnout přes Store. Není výjimkou, že mnoho aplikací je dostupných jak v klasické desktopové, tak Windows Store verzi (např. Skype), nicméně nově je možné ve Windows Store naleznou ti desktopové aplikace a tak se pomalu ale jistě Windows Store stává centrálním místem, kde aplikace hledat a instalovat.

  90.     Jak nainstalovat desktopové aplikace?

  Instalace klasických desktopových aplikací probíhá stejně jako v předchozích verzích systému Windows a nejčastěji se jedná o tyto dvě možnosti:
  1.       Aplikace je dodávána na CD/DVD, po jeho vložení se spustí instalační průvodce a dále se řídíte podle pokynů tohoto průvodce.
  2.       Instalační soubor jste si stáhli z Internetu (dostali od někoho na USB flash disku apod.). Pak stačí jen poklepat na tento soubor a opět se řídit pokyny průvodce. Nejčastěji se jedná o výběr umístění, kam chcete aplikaci nainstalovat či upřesňující volby, jaké všechny součásti dané aplikace se mají instalovat.

  Novinkou je pak využití katalogu aplikací Windows Store, ve kterém naleznete nově právě i zmiňované desktopové aplikace. 

  0 0

  86.     Jak zobrazit v dokumentu aktuální čas?

  Vložení aktuálního data a času jsou proměnné, které se v dokumentech Wordu někdy vyskytují. Často se umísťují např. do zápatí dokumentu v souvislosti s textem:
  Tento dokument byl vytištěn: <aktuální datum>.
  To zajistí, že po vytištění bude v zápatí dokumentu vždy aktuální a pravdivé datum vytištění.
  1. Nastavte se kurzorem na pozici, kam chcete vložit datum nebo čas.
  2. Na pásu karet klikněte na kartu Vložení a ve skupině Text klikněte na Datum a čas.
  3. Word zobrazí okno Datum a čas s velkou škálou formátů data a času. Zde si můžete vybrat jeden ze způsobů zápisu data, času nebo obou údajů. Výběr proveďte kliknutím na jeden z řádků v levé části okna.
     
  4. V pravé dolní části je velmi důležité zatržítko Aktualizovat automaticky. Pokud toto zatržítko bude označeno, pak se datum či čas vloží do dokumentu jako proměnná, tzn. s každým otevřením nebo tiskem dokumentu bude tento údaj aktualizován. Pokud zatržítko nebude označeno, vloží se datum či čas do dokumentu pouze jako prostý text. Zatrhněte jej tedy dle potřeby.
  5. Klikněte na tlačítko OK. Na aktuální pozici kurzoru bude vloženo pole s aktuálním datem a časem.

  87.     Jak do dokumentu vložit rovnici?

  Při zpracování různých matematických nebo fyzikálních úloh na počítači se většinou nelze obejít bez speciálních značek ( ∞ ≠ √ apod.). Protože vkládání těchto vzorců by bylo velmi složité nebo někdy i nemožné, Word obsahuje editor rovnic s nástroji pro jednoduchou tvorbu a úpravu vzorců.
  Postup vložení rovnice, resp. matematického symbolu do dokumentu:
  1. Nastavte se kurzorem v dokumentu na místo, kam má být vložena rovnice nebo matematický symbol.
  2. Na pásu karet klikněte na kartu Vložení a ve skupině Symboly klikněte na horní část ikony příkazu Rovnice.
  3. Na pásu karet se zobrazí kontextová karta Návrh, na níž máte k dispozici veškeré nástroje pro tvorbu vzorců.

  Klikněte na značku, kterou potřebujete vložit do dokumentu. Ta bude přenesena do dokumentu. Můžete vepsat libovolný text a čísla, různě je upravovat a měnit konečnou podobu vzorce nebo značek, které jsou do rámu vloženy. Rovněž každá značka se chová jako jakýkoliv znak, takže ji lze i pohodlně smazat. Do jednoho textového pole můžete přidat libovolné množství matematických symbolů.
  Po dokončení editace rovnice klikněte myší mimo vzorec. Kontextová karta Návrh zmizí, textové pole se stane běžně nepřístupným a lze pokračovat v práci na dokumentu.

  88.     Jak do dokumentu vložit rovnici ručně?

  Jednou z novinek v Office 2016 je i  možnost vkládat rovnice ručně, pomocí zápisu dotykově. A je jedná, zda se jedná o prst nebo stylus. Stačí, když klepnete na kartu Vložení – Rovnice – Rukopisná rovnice. Zobrazí se speciální prostor pro zápis rovnice, přičemž přímo při psaní Word automaticky rozpoznává zadanou rovnici. Nenechte se však vyvést z míry, pokud se při psaní zobrazuje něco jiného, než jste chtěli – Word automaticky upravuje výsledný tvar dle toho, co píšete dále. Proto případně opravy nechte až skutečně po dopsání celé rovnice.

  89.     Jak vložit libovolný symbol?         

  Kamkoliv do dokumentu můžete vložit některý ze symbolů a znaků, které Word nabízí.
  Nejjednodušší způsob výběru a vložení symbolu je prostřednictvím okna Symbol.
  1. Klikněte na kartu Vložení a ve skupině Symboly na příkaz Symbol.
  2. V otevřené podnabídce si vyberte jeden z nabízených symbolů. Pokud se zde nenachází ten, který hledáte, klikněte na položku Další symboly– Word zobrazí stejnojmenné okno.
  3. Na záložce Symboly zvolte v rozevírací nabídce požadované symboly.
  4. Uprostřed okna se zobrazí čtverečky se symboly. Jestliže na některý symbol jednou kliknete levým tlačítkem myši, zobrazí se zvětšený. Pokud na symbol kliknete dvakrát, bude vložen do dokumentu.

  90.     Jak nastavit okraje stránky?

  Po každém spuštění Wordu je automaticky vytvořen nový prázdný dokument s názvem Dokument1. Protože většina dopisů, zpráv a dokumentů tvořených ve Wordu je vytištěna na tiskárně na papír formátu A4, má Word nastaveno, aby každý nový dokument byl právě ve formátu A4 s předem nastavenou vzdáleností okrajů.
  Tyto parametry ale nejsou neměnné. Jednak je možné nastavit, aby Word napříště nové dokumenty vytvářel v jiném formátu, a jednak lze ve Wordu vytvořit podle zadaného rozměru téměř libovolný formát papíru.
  Většinu nastavení, která se týkají formátu, lze provést na kartě Rozložení stránky, a to ve skupině Vzhledstránky.
  Pokud chcete zobrazit všechny možnosti nastavení, jež jsou pro vzhled stránky k dispozici, klikněte opět na malý čtvereček v pravém dolním rohu této skupiny nebo na poslední příkaz Vlastní okraje.

  Pomocí zobrazené záložky Okraje pak máte možnost nastavit jeden z přednastavených stylů okrajů stránky nebo si vytvořit svoje vlastní. 

  0 0
 • 06/08/16--15:58: Migration de SQL vers Azure
 • Microsoft vient de publier un livre électronique sur la migration des bases de données SQL vers Azure.

  Bonne lecture !


  0 0

  こんにちは。日本マイクロソフト Outlook サポート チームです。

  Outlook 2010 のアドインで添付ファイルを参照する際、リストの順序が入れ替る問題が発生するというお問い合わせをいただいています。

  今回はこの動作と対処方法についてご紹介いたします。

   

  現象

  以下のようなプログラムで、Attachment オブジェクトをリストから 1 件ずつ参照して SaveAsFile メソッドを実行する際、添付ファイルの追加方法によってはリストの順序が途中で入れ替わる現象が発生します。

   

  private void OnItemSend(object objItem, ref bool cancel)

  {

      Outlook.MailItem objMailItem = objItem as Outlook.MailItem;

      Outlook.Attachments objAttachments = objMailItem.Attachments;

      foreach (Outlook.Attachment objAttachment in objAttachments)

      {

          objAttachment.SaveAsFile("C:\test\" + objAttachment.FileName);

      }

  }

   

  再現手順

  1. 97-2003 形式で保存したファイル A を右クリックし [送る]-[メール受信者] の順にクリックします。

  2. 別のファイル B をさらに添付し、送信ボタンをクリックします。

  3. ItemSend イベント内で添付ファイルに対して 1 件ずつ SaveAsFile メソッドを実行します。

  4. for 文の 1 回目と 2 回目で参照する添付ファイル オブジェクトがどちらもファイル A になります。

   

  解説

  上記現象は Outlook 2010 の以下の動作によって発生します。

   

  ・ローカルの 97-2003 形式 のファイルを右クリックし、[送る]-[メール受信者] の順にメールを送るとき、Attachment.SaveAsFile を実行すると、MAPI とメモリ上のテーブルが同期され添付ファイルのソートが発生する

  ・ソートの際、[送る]-[メール受信者] を行ったファイルはリストの最後に追加される

   

  具体的には以下の動作となります。

   

  - Outlook 2010 の動作

  Outlook では、添付ファイルの情報として、MAPI とメモリ上でそれぞれ添付ファイル情報のテーブルを保持しています。

  ローカルの 97-2003 形式 のファイルを右クリックし、[送る]-[メール受信者] の順にメールを送るとき、Attachment. SaveAsFile を実行すると、このタイミングで MAPI とメモリ上のテーブルが同期され添付ファイルのソートが発生します。

   

  - アドインの動作

  処理に沿って動作をご説明いたします。

   

  foreach (Outlook.Attachment objAttachment in objAttachments) --> <A>

  {

      objAttachment.SaveAsFile("C:\test\" + objAttachment.FileName); --> <B>

  }

   

  以下の順で添付ファイルを追加するとします。

  Book1.xls (デスクトップ の [送る]-[メール受信者] で追加)

  Book2.xlsx (Outlook メール画面の [挿入]-[ファイルの添付] で追加)

  Book3.xlsx (Outlook メール画面の [挿入]-[ファイルの添付] で追加)

   

  <A> Attachments オブジェクトは、この段階ではソートされていません。

  ループの 1 回目の処理では以下のようなリストであり、ソート前の追加した順で Attachment が取得され、objAttachment Book1.xls を差します。

   

  Book1.xls

  Book2.xlsx

  Book3.xlsx

   

  しかし、<B> SaveAsFile が実行されるとソートが行われ、リスト内容は以下のように変わります。

   

  Book2.xlsx

  Book3.xlsx

  Book1.xls

   

  [送る]-[メール受信者] を行ったファイルはリストの最後に追加されます。

  そのためこの例において、ループの 2 回目の処理では objAttachment Book3.xls3 回目の処理では objAttachment Book1.xls となります。

   

  対処方法

  Attachments のリストから直接 Attachment 取得するのではなく、Attachment 型の配列を別に作成し、Attachments のリストをすべて配列に移し替え、配列から添付ファイルを取り出すことで、上述の順番が入れ替わる問題を発生させないようにすることができます。

   

  追加情報 (2016/6/9)

  上記はローカルの 97-2003 形式 のファイルを右クリックし、[送る]-[メール受信者] の順にメールを送った場合に発生する事象ですが、その他にも以下の条件にすべて合致する場合に同様の事象が発生することがわかりました。

  97-2003 形式ファイルが複数添付されているメールを転送する

  ・ アドイン内でアイテムを Save する

  Outlook 2010 の詳細バージョンを 14.0.7155.5000 (2015 8 月の修正 KB3055041適用) 以降とする

  この追加の添付ファイルが入れ替わる事象は、97-2003 形式のファイルを SaveAsFile する際に添付ファイルのリストが名前順でソートされること、及び Outlook 2010 の 2015 8 月の修正以降、テーブルのソート順としてファイル名が利用されるよう変更になったことに伴って発生します。

   


  本情報の内容(添付文書、リンク先などを含む)は、作成日時点でのものであり、予告なく変更される場合があります。


  0 0

  91.     Jak nainstalovat Windows Store aplikace?

  Již od verze Windows 8 je možné se setkat v systému Windows s katalogem aplikací Store. Co to tedy je a k čemu slouží? Ve všech předchozích verzích Windows (Windows 7 a starší) bylo vždy nutné, pokud uživatel chtěl nějakou další aplikaci, si sehnat instalační soubor dané aplikace, a to od přátel, z nějakého CD či v poslední době nejčastěji stáhnout z webu. Řekněte ale nějakému méně zkušenému uživateli, že si má stáhnout a nainstalovat např. Skype, WinRAR a další aplikace. Většinou to probíhá tak, že uživatel musel na stránky výrobce, zde najít odkaz ke stažení (na anglických stránkách navíc hledat název Download), soubor stáhnout, najít, kam se stáhl, spustit a projít instalačním procesem. V případě, že chtěl aktualizovat verzi aplikace, často musel tento proces projít znovu. A protože konkurenční systémy (Linux, iOS a další) již nějaký čas takové katalogy aplikací mají, bylo jen otázkou času, kdy se něco podobného objeví i v systému Windows.
  Po spuštění aplikace Store se zobrazí nabídky aktuálně propagovaných aplikací. Všechny aplikace ve Store jsou rozdělené do kategorií a každá taková kategorie je ještě rozdělena na další podkategorie Stačí tedy klepnout na položku Kategorie aplikací, vybrat si libovolnou z nich a okamžitě se vám zobrazí aplikace, které vývojáři umístili do Store a do této příslušné kategorie. Většinou se vám zobrazí velký seznam aplikací, ale můžete se orientovat podle hodnocení a ceny. Po klepnutí na dlaždici aplikace se zobrazí její podrobné informace a možnost instalace, nákupu nebo vyzkoušení. Zároveň vidíte i náhledy obrazovek, takže i víte, jak aplikace vypadá. Po klepnutí na tlačítko s cenou (u placených aplikací) nebo na tlačítko s textem Zdarma (u zdarma dostupných aplikací) začne instalace a poté její dlaždici naleznete v nabídce Start.
  Další výhodou je, že Store automaticky hlídá, jaké verze aplikací máte nainstalovány, a pokud nalezne ve svém katalogu novější verzi, ihned to zjistíte pomocí informace v pravém horním rohu, kde je uveden počet aplikací s možností aktualizace. Po klepnutí na toto tlačítko máte zobrazeny aplikace, u kterých je možné provést aktualizaci včetně možnosti provedení hromadné aktualizace všech najednou.
   
  Jak po chvíli práce ve Store zjistíte, nabízených aplikací je opravdu mnoho, a tak je možné v každé kategorii dále filtrovat, a to podle typu (Placené, Zdarma a na vyzkoušení, Zdarma) či je řadit dle zajímavosti, hodnocení či ceny. U aplikací, které jste již někdy v minulosti měly nainstalované, se zobrazuje tlačítko s textem Nainstalovat.

  92.     Jak vyhledávat ve Store?

  Co když ale už předem víte název aplikace a potřebujete ji rychle najít? Pak stačí do horního pravého pole pro vyhledávání zadat název hledané aplikace a potvrdit stiskem klávesy Enter.

  93.     Jak spustit aplikaci v režimu kompatibility?

  Pokud i po instalaci Windows 10 zjistíte, že některá aplikace se nechce spustit a má tedy problémy s kompatibilitou, můžete zkusit následující postup.
  Najděte si spustitelný soubor aplikace, která vám nefunguje (případně stačí i zástupce na tento soubor), klepněte na něj pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte Vlastnosti a přepněte se na kartu Kompatibilita.
  Zde máte možnost ručně konfigurovat ty nejčastější položky, které způsobují problémy s kompatibilitou. Nejrychlejší pro vyzkoušení je zaškrtnout položku Tento program spustit v režimu kompatibility pro a vybrat, v jakém režimu se má aplikace spustit. Po nastavení staršího operačního systému, ve kterém vám aplikace ještě běžela, můžete zkusit aplikaci spustit znovu. Odteď si aplikace „bude myslet“, že je ve starším systému. Bohužel funkčnost tohoto řešení nelze dopředu odhadnout, záleží vždy na daném typu aplikace.
  Dále můžete zkusit na stejné kartě klepnout na tlačítko Spustit poradce při potížích s kompatibilitou, který sám otestuje danou aplikaci a sám upraví některá doporučená nastavení. Můžete tedy po spuštění klepnout na Zkusit doporučená nastavení, kde se vám následně zobrazí, jak byly parametry upraveny a nastaveny a přes tlačítko Otestovat program můžete zkusit, zda s tímto nastavením aplikace běhá. Pokud vše funguje, klepněte na Další a vyberte si, zda chcete zvolená nastavení pro tento program uložit či chcete zkusit problém vyřešit znovu, tentokrát s jiným nastavením.
  Druhou volbou hned po spuštění tohoto poradce je možnost ručně nastavit, kde je problém. Po spuštění tedy vyberte druhou volbu Odstranit potíže s programem. Následně zvolte, k jakým potížím dochází, případně upřesněte daný problém. Aplikace na základě otázek a odpovědí nakonfiguruje kompatibilní nastavení a opět můžete otestovat, zda to „zabralo“.

  94.     Jak správně odinstalovat nepotřebnou desktop aplikaci?

  Většina aplikací, které v počítači využíváte, musela být do něj nainstalována. Existují sice programy, které lze spustit bez instalace, ale těch je menšina. Při instalaci se ale kromě standardního kopírování souborů do instalační složky také vytvářejí zástupci, vytvářejí se nové hodnoty a klíče v registru systému apod. Proto je důležité v případě nepotřebnosti aplikaci odinstalovat správným způsobem a postupem. Někteří uživatelé totiž prostě jen smažou instalační složky, ale neuvědomí si, že instalace aplikace zanechala v systému mnohem více stop. Proto je nutné nainstalované aplikace odinstalovat přes panel Programy a funkce, který naleznete v Ovládacích panelech. V zobrazeném seznamu je možné položky řadit i podle data posledního použití, takže si můžete nechat zobrazit i aplikace, které už jste dlouho nepoužívali. Také je možné je řadit dle velikosti instalace, to se zase hodí v případě, že potřebujete uvolnit místo na disku a nevíte, která aplikace vám zabírá nejvíce místa.

  95.     Jak správně odinstalovat nepotřebnou Windows Store aplikaci?

  Odinstalace se provádí v nabídce Start, kde si každá aplikaci instalovaná ze Store vytvoří svou dlaždici. Stačí tedy na tuto dlaždici klepnout pravým tlačítkem myši a z nabídky vybrat volbu Odinstalovat. Všimněte si, že odinstalovat jde i většina aplikací, které sice byly po instalaci součástí systému, ale chovají se a dá se s nimi pracovat jako s běžnou aplikací ze Store doinstalovanou.

  0 0
 • 06/14/16--07:35: Microsoft @ Zukunftskongress
 • Am 21. und 22. Juni 2016 findet der 4. Zukunftskongress im bcc Berlin Congress Center statt.

  Es werden bis zu 1.500 Entscheider der DACH-Region aus Bund, Ländern und Kommunen mit Vertretern aus innovativen Unternehmen sowie aus der Wissenschaft erwartet um neue Ideen,

  Lösungsansätze und Handlungsempfehlungen für den modernen Staat zu diskutieren und zu erarbeiten.

  Verpassen Sie nicht die Plenumsdiskussion am Dienstagvormittag zum Thema “Digital Government lohnt sich: Welche Ansätze und Hebel bewirken tatsächliche Optimierungen?“,

  sowie den Beitrag Smart City – Gut vernetzt, bestens versorgt“von Thomas Langkabel, National Technology Officer, Microsoft Deutschland GmbH am Dienstagnachmittag.

  Am 22. Juni erwarten Sie weitere spannende Themen unserer Partner, wie bspw. der Vortrag „Digitaler Bürgerhaushalt - Der Thüringer Landeshaushalt interaktiv erklärt und gestaltbar“ von Nora Möller (B-S-S Business Software Solutions). Mehr dazu unter http://www.zukunftskongress.info/de/kongress/programm/tag-1.


  0 0

  91.     Jak nastavit orientaci papíru?

  Ve stejném umístění jako v předchozím tipu naleznete i možnost nastavení orientace papíru. V nabídce jsou formáty Na výšku a Na šířku. Pokud byste potřebovali, aby pouze část dokumentu nebo jen jedna stránka (např. s širokou tabulku) byla na šířku, je nutné dokument rozdělit do oddílů a příslušný oddíl naformátovat na šířku (nezávisle na zbytku dokumentu).

  92.     Jak nastavit velikost papíru?

  Velikost papíru se nastavuje ve stejné skupině jako v předchozích dvou tipech, výchozím nastavením je formát A4 (21cm x 29,7cm). Pozor na záměnu s formátem Letter, který se používá například v USA, ale má mírné odlišné rozměry.
   

  93.     Jak vytvořit sloupce?

  V dokumentu je možné používat tzv. sloupce, které znáte např. z novin. Často jsou sloupce (podobně jako tabulky) ve Wordu obávaným tématem, ale z následujících řádků uvidíte, že neoprávněně. Bez ohledu na to, jaký formát stránky je nastaven nebo jak je stránka orientována, je možné, aby na určitém úseku textu byly použity sloupce. Přitom počet sloupců, jejich šířku, čáru uprostřed a případné další parametry lze poměrně detailně nastavovat.
  Při vytváření sloupců lze postupovat dvěma způsoby. Buď budou sloupce vytvořeny ještě předtím, než je napsán text. Ten bude do sloupců při psaní textu „natékat“. Anebo je možné vytvořit sloupce až poté, co již text existuje, a text do nich pouze „vložit“. Kterou z variant budete používat, záleží výhradně na zvyku, častější je ale vytvářet sloupce až po napsání textu.
  Také v následujícím postupu bude zohledněna varianta vytváření sloupců, která předpokládá, že text je již napsán a pouze jej do sloupců „nalijeme“.
  Při vytváření sloupců postupujte takto:
  1. Označte do bloku text, který bude rozdělen do sloupců.
  2. Na pásu karet klikněte na kartu Rozložení.
  3. Ve skupině Vzhled stránky klikněte na Sloupce a v rozevírací nabídce vyberte požadovaný počet sloupců.
  4. Text je rozdělen do sloupců.

  94.     Jak vložit do dokumentu vodoznak?

  V běžném životě nastanou určitě situace, kdy potřebujete označit celý dokument výrazným způsobem, ovšem text v dokumentu musí být stále čitelný. Může se například jednat o označení, že je dokument tajný, že se jedná pouze o kopii nebo že nesmí být kopírován. Je zřejmé, že přidat tyto informace někam do záhlaví a do zápatí nestačí a je potřeba je vložit přes celou stránku. Právě k tomuto účelu slouží vodoznak.
  Při vkládání vodoznaku postupujte takto:
  1. Na pásu karet klikněte na kartu Návrh.
  2. Ve skupině Pozadístránky klikněte na Vodoznak.
  3. V nabídce klikněte na jeden z nabízených vodoznaků, případně klikněte na položku Vlastnívodoznak.
  4. Word otevře okno Tištěný vodoznak, v něm nastavte potřebné údaje a klikněte na OK.
  5. Vodoznak je vložen na každou stránku dokumentu.

  95.     Jak nastavit barvu pozadí stránky?       

  Nastavení barevného pozadí není často využívanou funkcí aplikace Word, nicméně v případě, že budete potřebovat jej nastavit, je nutné klepnout na kartě Návrh ve skupině Pozadístránky na příkaz Barvastránky a zde si vybrat požadovanou barvu nebo další efekty výplní. 

  0 0

  Até o mês passado (Maio/2016) o Chrome tinha uma limitação para acesso ao ADFS com Single Sign-On (SSO).

  Como o Chrome não implementava uma função chamada “ExtendedProtectionTokenCheck”, para funcionar era necessário baixar a segurança do ADFS rodando “Set-ADFSProperties –ExtendedProtectionTokenCheck None”, e muitos clientes não faziam isso, por questões de segurança.

  Em Maio de 2016 foi lançado o Chrome v.51.0.2784 que corrige esse problema e o Chrome consegue fazer SSO com ADFS, sem baixar a segurança do ADFS.

  Lembrando que o SSO com Chrome não é automático com ADFS, é preciso adicionar o User-Agent do Chrome (Mozilla/5.0) no ADFS com o seguinte comando:

  Set-ADFSProperties -WIASupportedUserAgents @(“MSIE 6.0”, “MSIE 7.0”, “MSIE 8.0”, “MSIE 9.0”, “MSIE 10.0”, “Trident/7.0”, “MSIPC”, “Windows Rights Management Client”, “Mozilla/5.0”,”Edge/12”)

  OBS.: Nessa linha de comando acima, já está sendo adicionado o User-Agent do Edge também.

  Ações importantes:

  • Atualizar o Chrome para v.51.0.2784 ou superior;
  • No ADFS, para quem baixou a segurança, rodar o comando “Set-ADFSProperties –ExtendedProtectionTokenCheck Required”;
  • Fazer backup dos user-agents já configurados no ADFS com o commando Get-ADFSProperties;
  • No ADFS adicionar o User-Agent para o Chrome rodando o comando “Set-ADFSProperties -WIASupportedUserAgents @(“MSIE 6.0”, “MSIE 7.0”, “MSIE 8.0”, “MSIE 9.0”, “MSIE 10.0”, “Trident/7.0”, “MSIPC”, “Windows Rights Management Client”, “Mozilla/5.0”,”Edge/12”).

  Ref. http://jackstromberg.com/2014/03/adfs-v3-on-server-2012-r2-allow-chrome-to-automatically-sign-in-internally/ (este post ainda não foi atualizado)

  Ref. https://bugs.chromium.org/p/chromium/issues/detail?id=270219


  0 0

  This is a temporary post that was not deleted. Please delete this manually. (6f00f2b7-ae75-439b-93ac-a8bf20889cec - 3bfe001a-32de-4114-a6b4-4005b770f6d7)


  0 0

  This is a temporary post that was not deleted. Please delete this manually. (d43d5d64-cea1-4186-aac4-11c2bb24c5ca - 3bfe001a-32de-4114-a6b4-4005b770f6d7)


  0 0

  This is a temporary post that was not deleted. Please delete this manually. (f0053f07-676b-4698-bae7-55d241f151d9 - 3bfe001a-32de-4114-a6b4-4005b770f6d7)


  0 0

  Até o mês passado (Maio/2016) o Chrome tinha uma limitação para acesso ao ADFS com Single Sign-On (SSO).

  Como o Chrome não implementava uma função chamada “ExtendedProtectionTokenCheck”, para funcionar era necessário baixar a segurança do ADFS rodando “Set-ADFSProperties –ExtendedProtectionTokenCheck None”, e muitos clientes não faziam isso, por questões de segurança.

  Em Maio de 2016 foi lançado o Chrome v.51.0.2784 que corrige esse problema e o Chrome consegue fazer SSO com ADFS, sem baixar a segurança do ADFS.

  Lembrando que o SSO com Chrome não é automático com ADFS, é preciso adicionar o User-Agent do Chrome (Mozilla/5.0) no ADFS com o seguinte comando:

  Set-ADFSProperties -WIASupportedUserAgents @(“MSIE 6.0”, “MSIE 7.0”, “MSIE 8.0”, “MSIE 9.0”, “MSIE 10.0”, “Trident/7.0”, “MSIPC”, “Windows Rights Management Client”, “Mozilla/5.0”,”Edge/12”)

  OBS.: Nessa linha de comando acima, já está sendo adicionado o User-Agent do Edge também.

  Ações importantes:

  • Atualizar o Chrome para v.51.0.2784 ou superior;
  • No ADFS, para quem baixou a segurança, rodar o comando “Set-ADFSProperties –ExtendedProtectionTokenCheck Required”;
  • Fazer backup dos user-agents já configurados no ADFS com o commando Get-ADFSProperties;
  • No ADFS adicionar o User-Agent para o Chrome rodando o comando “Set-ADFSProperties -WIASupportedUserAgents @(“MSIE 6.0”, “MSIE 7.0”, “MSIE 8.0”, “MSIE 9.0”, “MSIE 10.0”, “Trident/7.0”, “MSIPC”, “Windows Rights Management Client”, “Mozilla/5.0”,”Edge/12”).

  Ref. http://jackstromberg.com/2014/03/adfs-v3-on-server-2012-r2-allow-chrome-to-automatically-sign-in-internally/ (este post ainda não foi atualizado)

  Ref. https://bugs.chromium.org/p/chromium/issues/detail?id=270219


  0 0

  96.     Jak vytvořit klávesovou zkratku pro spuštění aplikace?

  Někteří uživatelé často na svých počítačích spouštějí pouze několik aplikací neustále dokola. I pro spuštění aplikace lze vytvořit klávesovou zkratku, po jejímž stisknutí se aplikace spustí. Stačí využít tento postup:
  1.       Klikněte pravým tlačítkem myši na zástupce aplikace a vyberte příkaz Vlastnosti.
  2.       Na kartě Zástupce klikněte do pole Klávesová zkratka.
  3.       Stiskněte požadovanou klávesovou zkratku. Je nutné využít předvolbu klávesové zkratky v podobě Ctrl + Alt + vaše písmeno. Například pro aplikaci Word to může být Ctrl + Alt +W. Po zadání klávesové zkratky a stisknutí tlačítka OK je klávesová zkratka aktivní a můžete ji ihned využívat.
   

  97.     Jak nastavit spouštění aplikace jedním kliknutím myši?

  Standardní chování operačního systému Windows je nastaveno tak, že pro spuštění programu nebo otevření souboru je nutné na daného zástupce dvakrát za sebou kliknout levým tlačítkem myši. Některým, zejména začínajícím a starším uživatelům toto nastavení může činit při spouštění zástupce problém. Proto je možné nastavit chování systému tak, že stačí na zástupce kliknout pouze jednou.
  Otevřete si v nabídce Start panel Možnosti Průzkumníka souborů a na kartě Obecné v prostřední části Kliknutí a dvojité kliknutí přepněte nastavení na první položku – Otevřít položku kliknutím. Po potvrzení tlačítkem OK bude nyní stačit pro otevření souboru nebo spuštění aplikace pouze jedno kliknutí.

  98.     Jak otevřít jeden program vícekrát?

  U některých desktopových aplikací lze otevřít více instancí najednou, tj. je možné mít otevřený jeden program vícekrát.  Lze to provést poměrně jednoduše prostým znovuspuštěním již otevřené aplikace nebo kliknutím pravého tlačítka myši na ikoně již spuštěné aplikace na hlavním panelu. Ze zobrazené nabídky poté vyberte třetí položku odspoda, která zobrazuje název dané aplikace. Nicméně ne všechny aplikace lze takto spustit, např. Windows Media Player lze mít spuštěn pouze jednou.

  99.     Jak nastavit výchozí aplikace?

  V operačním systému Windows má každý typ souboru svojí vlastní výchozí aplikaci, stejně tak jako je pro každou běžnou aktivitu (prohlížení webu, psaní emailu apod.) nastavena výchozí aplikace. Pokud si chcete toto nastavení prohlédnout nebo změnit, stačí v Ovládacích panelech kliknout na položku Výchozí programy. V otevřeném okně máte možnost nastavit:
  ·         Jaké typy souborů se budou v dané aplikaci otvírat
  ·         Jakými aplikacemi bude daný typ souborů otvírán
  ·         Jakým způsobem bude řešeno automatické přehrávání při vložení disku do počítače
  ·         Přístup k určitým programům a obnovení výchozích hodnot
   

  100.     Jak zapnout spuštění aplikace po startu?

  Pokud chcete, aby se nějaký nástroj nebo aplikace automaticky spustily pro startu systému, stačí zástupce tohoto programu přidat do složky Po spuštění. Tu zobrazíte tak, že v Průzkumníkovi zadáte do adresního řádku příkaz shell:startup. Otevře se tato složka a do ní si můžete přidat podle potřeby zástupce na aplikace, které chcete automaticky spouštět.  

  0 0

  96.     Jak vytvořit ohraničení stránky?

  Word umí ohraničit celou stránku, a to i různými speciálními symboly.
  Ohraničení celé stránky je nutné provést pomocí okna Ohraničení a stínování a to následovně:
  1. Na kartě Návrh ve skupině Pozadí stránky klikněte na příkaz Ohraničení stránky.
  2. Word zobrazí okno Ohraničení a stínování s aktivní záložkou Ohraničení stránky. V levé části okna je pět způsobů ohraničení stránky. Co který typ ohraničení provádí, je snadné zjistit již z jejich názvu.
  3. Uprostřed okna lze nastavit styl čáry, pod ním pak barvu a její šířku.
  4. Rozevírací nabídka Efekt dovoluje použít jako okraj i speciální symboly. Symboly u běžného dokumentu asi nepoužijete, ale mohou se hodit například u různých návrhů plakátů, oznámení, pozvánek na ples apod. Pokud vyberete některý z efektů, nastavení čar bude ignorováno.
  5. V pravé dolní části okna je ještě nutné pomocí rozevírací nabídky Použít na: zvolit, zda bude ohraničení použito na celý dokument, na celý aktivní oddíl, na první stránku oddílu nebo na vše kromě první stránky oddílu.
  6. Klikněte na tlačítko OK– ohraničení se okamžitě projeví.

  97.     Jak vytvořit automatický obsah dokumentu?

  Základním předpokladem pro správné vygenerování obsahu je dobře upravený dokument. Jedná se zejména o použití stylů v dokumentu – Word totiž generuje obsah podle stylů.
  Princip generování obsahu je takový, že Word projde celý dokument, zjistí, které texty jsou naformátovány styly Nadpis1 až Nadpis 9 nebo styly na nich založenými, na které stránce se nacházejí, a podle toho vygeneruje obsah. U složitějších dokumentů se používání stylů předpokládá, nicméně pokud jste styly nepoužívali, můžete je aplikovat dodatečně.
  Postup při generování obsahu z dokumentu tedy předpokládá, že máte nadpisy a podnadpisy kapitol naformátovány pomocí stylů, a je následující:
  1. Nastavte kurzor tam, kde bude obsah začínat. Většinou je to na začátku nebo na konci publikace a obvykle je obsahu vyčleněna samostatná stránka.
  2. Na pásu karet klikněte na kartu Reference a ve skupině Obsah na příkaz Obsah.
  3. Záložka Obsah (stejnojmenného okna) nabízí několik šablon obsahu. Znovu připomínám, že obsah bude vygenerován podle stylů. Lze tedy kliknout přímo na jednu ze zobrazených šablon a Word podle ní automaticky vytvoří obsah celého dokumentu.

  98.     Jak vložit poznámku pod čarou?

  Poznámku pod čarou vložíte k požadovanému slovu tak, že dané slovo označíte do bloku a na kartě Reference klepnete ve skupině Poznámkypod čarou na tlačítko Vložit poznámku podčarou. Word automaticky k danému slovu přiřadí číslo ve formátu horního indexu a v zápatí stránky vytvoří místo pro vložení samotné poznámky. Číslování případných dalších poznámek pod čarou probíhá automaticky a to jak v případě jejich přidání, tak i odebírání.

  99.     Co je hromadná korespondence?

  Dejme tomu, že budete chtít jeden dopis se stejným textem poslat padesáti různým adresátům. Možná si řeknete, že stačí jeden dopis vytisknout padesátkrát, vložit do obálek a odeslat na padesát adres. Aby to ale nebylo tak jednoduché, budete chtít, aby na příslušném místě každého dopisu (kam se obvykle píše adresa příjemce) byla jiná adresa. Vznikne tak padesát dopisů se stejným textem, ale jinou adresou v hlavičce. Jak na to?
  Právě pro tyto a podobné účely existuje velmi užitečná funkce – Hromadná korespondence.
  Jejím prostřednictvím je možné tisknout například hromadné dopisy pokaždé s jinou adresou příjemce, dopisní obálky s odlišnou adresou, adresní štítky podle zadaného vzoru ad. Toto se využívá například při pozvánkách na různé společenské akce, reklamních nabídkách apod. Určitě znáte situaci, kdy všem vašim sousedům v ulici přišel stejný reklamní dopis jako vám, jen v něm byla jiná adresa. V žádném případě sekretářka dotyčné společnosti nepsala tolik dopisů, kolik máte sousedů, ale napsala jeden jediný a pomocí hromadné korespondence jej propojila s databází adres a vytiskla.
  Co je potřeba pro to, aby mohla být použita hromadná korespondence:
  • Hlavní část dopisu nebo dokumentu musí být pro všechny adresáty stejná.
  • Databázi adres osob musíte mít k dispozici v elektronické podobě, nejlépe v Excelu, v tabulce Wordu, v databázi Accessu nebo v jiném databázovém souboru. Využít lze i kontakty z aplikace Outlook. Ve firmách se nejčastěji používají zmiňované databáze aplikace Access nebo Outlook.
  Pokud máte obě výše uvedené podmínky splněny, je možné postupovat dále takto:
  1. Vytvoření zdroje dat. Zdrojem dat se rozumí například databáze adres. Možností je např. vytvořit tuto databázi v prostředí Wordu, a to formou běžné tabulky.
  2. Vytvoření vzorového dopisu, štítku nebo jiného vzorového dokumentu. Vzorový dopis je běžný dokument jako každý jiný. V dokumentu se předpokládá vynechané místo pro údaje načtené posléze z databáze.
  3. Nastavení vstupních údajů ze zdroje dat do vzorového dopisu. Pokud je vytvořen vzorový dopis a zároveň již existuje databáze, pak již zpravidla víme, jaké položky z databáze budou v dopise použity, například zda to bude jméno, příjmení, nebo i adresa atd. Tyto údaje (nebo spíše názvy těchto položek) se speciálním postupem umístí do dokumentu.
  4. Sloučení dat. Sloučení dat je poslední operace v procesu hromadné korespondence. Dojde k spárování vzorového dopisu a údajů z databáze.

  100.     Jak nastavit jazyk kontroly pravopisu?

  Je logické, že pro každý jazyk musí mít Word vlastní slovník – databázi slov, podle kterých je pravopis kontrolován. Podle toho, který slovník (resp. která databáze) je právě aktivován, jsou slova podtrhávána.
  Ve Wordu lze slovníky nastavovat, a dokonce je možné, aby pro každou část textu v dokumentu platil jiný slovník (například pro případ, že by jeden odstavec v českém dokumentu byl citátem anglické knihy apod.).
  1. Na stavovém řádku v dolní části aplikace klikněte na název jazyka.
  2. Zobrazí se okno Jazyk se seznamem všech možných slovníků. Po instalaci je standardně nastaven výchozí jazyk na češtinu.
  3. Změnu provedete pouhým výběrem jazyka (tedy např. Angličtina) a kliknutím na tlačítko OK.

  0 0

  101.     Jak zakázat spuštění programu po startu?

  Po startu operačního systému se kromě systému samotného spouští i různé typy aplikací, které jsou nastaveny právě tak, aby se po startu spouštěly. Pokud vám ale připadá, že těchto aplikací už je moc, popř. si chcete prohlédnout, jaké aplikace se automaticky spouštějí, máte možnost se podívat nejprve do složky Po spuštění (viz předchozí tip). V ní ale většinou všechny programy nenaleznete, proto je vhodné využít nástroj Správce úloh, který spustíte pomocí zkratky Ctrl+Shift+Esc. Po přepnutí na záložku Po spuštění vidíte seznam všech aplikací a nástrojů, které jsou v systému nastaveny k automatickému spuštění. Jednoduchým výběrem a klepnutím na tlačítko Zakázat můžete automatické spuštění aplikace vypnout. Buďte si ale jisti, co děláte a zda daná aplikace není pro určitou funkci důležitá.
   

  102.     Jak naplánovat spuštění libovolné úlohu či aplikace?

  V operačním systému Windows 10 existuje součást nazvaná Plánovač úloh, která umožňuje v libovolně zadanou dobu s libovolnou frekvencí spustit určitý program. Může se jednat o plánovanou kontrolu disku, spuštění externího programu na zálohování nebo vypnutí počítače. Najděte si a spusťte tento nástroj jako obvykle v nabídce Start (přes název Plánovat úlohy).
  Po spuštění tohoto nástroje je v levé části knihovna již naplánovaných úloh. Jsou zde zejména úlohy pro zjišťování aktualizací apod. V pravé části jsou zobrazeny akce, které můžete v Plánovači úloh provádět. Pro vytvoření jednoduché plánované úlohy klikněte na příkaz Vytvořit základní úlohu. Zobrazí se jednoduchý průvodce, ve kterém máte možnost nastavit název a popis vytvářené úlohy, kdy má být úloha spuštěna a s jakou frekvencí a hlavně, co se má v rámci této naplánované úlohy provést. Na výběr máte ze tří základních možností (spustit program, odeslat email nebo zobrazit zprávu). Nejčastěji se nastavuje první možnost. Nakonec zbývá jen určit, jaká aplikace či program se má vlastně spouštět. Po kliknutí na tlačítko Další se zobrazí souhrnné okno se všemi důležitými informacemi ohledně naplánované úlohy. Po kliknutí na Dokončit je úloha naplánována a do doby, než ji zrušíte, se bude dle plánu spouštět.

  103.     Jak zabránit spuštění nežádoucích aplikací?

  Efektivní zabránění spouštění nežádoucích aplikací uživatelem je snem každého správce sítě. Dosavadní způsoby měly vždy svá slabší místa a zkušený uživatel je dokázal obejít. Nicméně od Windows 7 je v systému v edici Enterprise (a ve Windows 10 i v edici Education) implementována technologie nazvaná AppLocker, která umožňuje zakázat spouštění aplikace na základě jeho digitálního podpisu. Lze tak například zakázat nebo naopak povolit pouze:
  ·         všechny aplikace od daného výrobce
  ·         vybranou aplikace od vybraného výrobce
  ·         vybranou verzi vybrané aplikace od vybraného výrobce
  Protože se jedná o pokročilou funkci, které je využitelná zejména ve velkých podnikových sítích, byla také tato funkce začleněna pouze do edice Enterprise a nebudeme se s ní v této knize podrobněji zabývat. Zájemci si konfiguraci nástroje AppLocker mohou vyzkoušet takto:
  1.       Otevřete nabídku Start a do pole pro vyhledávání napište secpol.msc a stiskněte Enter.
  2.       Zobrazí se okno Místní zásady zabezpečení, zde v levém stromě rozbalte položku Zásady řízení aplikací, ve které se nachází položka AppLocker.
  3.       Po kliknutí na tuto položku se v hlavní části okna zobrazí možnosti pro konfiguraci pravidel a přehled již nastavených pravidel.

  104.     Přepínáme z jedné aplikace na druhou

  V případě, že se potřebujete přepnout z jedné aplikace na druhou pomocí klávesové zkratky, lze využít kombinaci Win + T. Postupným stiskem se budete přepínat mezi aplikacemi tak, jak jsou zobrazeny na hlavním panelu a to včetně miniaturních náhledů.

  105.     O něco hezčí přepínání aplikací

  Mezi aplikacemi se lze také přepínat pomocí klávesové zkratky Alt + Tab. Windows 10 zobrazí přehledné okno se všemi otevřenými aplikacemi včetně náhledů. Opakovaným stiskem klávesy Tab (za stálého držení klávesy Alt) se lze mezi aplikacemi přepínat, po uvolnění kláves zůstane vybraná aplikace aktivní.

    

  0 0

  101.     Jak vypnout aktivní internetové odkazy?

  V případě psaní adres internetových stránek nebo emailových adres Word automaticky zaktivuje tyto názvy a vytvoří z nich aktivní odkazy. Po klepnutí na daný odkaz se poté otevře příslušná webová stránka nebo emailový klient s adresou. Pokud chcete toto výchozí chování vypnout, je nutné v nabídce Soubor – Možnosti – Kontrola pravopisu a mluvnice klepnout na položku Možnosti automatických oprav. V nově zobrazeném okně klepněte na záložku Automatickéopravyformátupři psaní a zde deaktivujte položku internetové a síťové cesty hypertextovými odkazy.
  Word má ve své databázi stovky slov, v nichž uživatelé dělají časté překlepy, a vedle těchto slov má uvedeny správné tvary. Jakmile při psaní textu dopíšete jakékoliv slovo a vložíte mezeru, Word jej zkontroluje, a pokud zjistí, že odpovídá chybnému slovu, okamžitě provede opravu z databáze. Uživatel si často oprav ani nevšimne, a tak mnohdy ani neví, že při psaní udělal chybu, kterou Word bleskově opravil.
  Tato databáze kromě slov obsahuje i různé symboly. Například symbol smějícího se panáčka z dvojtečky, pomlčky a závorky :-) Word bleskově změní na symbol smajlíka J. Takových podobných symbolů je mnoho.
  Do zmíněné databáze se můžete dostat a případně některá slova přidat či odebrat.
   
  A jak se do této databáze automatických oprav dostat?
  1. Klikněte na tlačítko Soubor a v dolní části nabídky zvolte Možnosti.
  2. V levé části okna Možnosti aplikace Word klikněte na skupinu Kontrola pravopisu a mluvnice.
  3. V pravé části klikněte na tlačítko Možnosti automatických oprav.
  4. Word zobrazí okno Automatické opravy.
  V dolní části okna je tabulka s dvěma sloupci. Zde se nachází kompletní seznam slov, jež databáze automatických oprav obsahuje. Jak bylo napsáno, Word automaticky při psaní textu zaměňuje slova v levém sloupci za slova v pravém sloupci.
  Do databáze lze jakékoliv spojení často chybně psaného slova dopsat prostřednictvím textového pole Nahrazovat. Správný tvar napište do pole Za. Poté stačí kliknout na tlačítko Přidat. (Tlačítko Přidat se kryje s tlačítkem Nahradit– v závislosti na situaci.)
  Z databáze lze ale velmi snadno jakékoliv slovní spojení odstranit. Stačí požadované slovo vyhledat a kliknout na něj tak, aby se zobrazilo v políčku Nahrazovat a jeho správný tvar v políčku Za. Poté stačí kliknout na tlačítko Odstranit v pravé dolní části okna. Slovo bude z databáze odstraněno.

  102.     Jak vypnout velké písmeno po tečce?

  Funkce automatických oprav ve Wordu automaticky za každou tečkou opraví/změní velikost písmene. Ve většině případů je tato funkce žádoucí, protože za tečkou na konci věty opravdu dle jazykových pravidel následuje slovo s počátečním velkým písmenem. Pokud ale tuto vlastnost automatických oprav chcete z nějakého důvodu vypnout (nicméně například Word má v sobě databázi zkratek, po kterých pochopitelně velké písmeno nedává), postupujte takto:
  1. Klepněte na tlačítko Soubor - MožnostiKontrola pravopisu a mluvniceMožnosti automatických oprav.
  2. Na zobrazené záložce odškrtněte volbu Velká písmena na začátku vět.

  103.     Co je to Tezaurus?

  Používání funkce Tezaurus není příliš časté, a proto jen stručně.
  Kromě toho, že Word disponuje databází slov v podobě slovníků, má ještě databázi synonym, tedy slov stejného či podobného významu. Pokud se například v dokumentu bude vyskytovat stále jedno a totéž slovo a vy ho budete chtít nahradit jiným slovem stejného významu, může vám „poradit“ právě Tezaurus. Najdete jej na kartě Revize ve skupině Kontrola pravopisu.

  104.     Jak zjistit počet slov?

  Počet slov v otevřeném dokumentu zjistíte v nabídce SouborInformace v pravé části zobrazeného okna nebo na kartě Revize ve skupině Kontrolapravopisu po klepnutí na tlačítko Počet slov.
  Počet slov lze také velice snadno zjistit pohledem na levou část stavového řádku aplikace Word.

  105.     Jak přeložit dokument do cizího jazyka?

  Od Wordu 2010 je příjemnou novinkou možnost nechat si přeložit napsaný text do jednoho ze světových jazyků. Je nutné si ale před samotným překladem uvědomit fakt, že veškerý překlad je strojový, tj. provádí jej počítač, a tak nemusí být cizojazyčný výstup vždy gramaticky správně.
  Postup pro přeložení textu:
  1. Otevřete si dokument, který chcete nechat přeložit.
  2. Na kartě Revize ve skupině Jazyk klikněte na ikonu příkazu Přeložit.
  3. Ze zobrazené nabídky vyberte příkaz Přeložitvybraný text, Word otevře okno Možnosti jazyka pro překlad, kde máte možnost nastavit, do jakého jazyka chcete nechat dokument přeložit. V případě, že jste tuto funkci již v minulosti využili, bude se automaticky nabízet již použitý jazyk.
  4. Po kliknutí na tlačítko OK se zobrazí okno s upozorněním, že text musí být odeslán pomocí sítě internet na webový překladač společnosti Microsoft. Po kliknutí na tlačítko Odeslat se zobrazí vpravo panel s  již přeloženým textem do požadovaného jazyka.
  Pokud se rozhodnete přeložit celý dokument, Word otevře webovou stránku s podobnými možnostmi a to z důvodu větší přehlednosti.

  0 0

  106.     Jak změnit ikonu zástupce aplikace?

  V případě, že jste si vytvořili zástupce na určitou aplikaci nebo soubor, je tomuto zástupci automaticky přidělena ikona, která vám ne vždy musí vyhovovat. Změna ikony zástupce je ale věc poměrně snadná. Stačí kliknout pravým tlačítkem na ikonu zástupce, z nabídky vybrat příkaz Vlastnosti a na kartě Zástupce kliknout na tlačítko Změnit ikonu. Systém Windows vám nabídne poměrně velké množství dostupných ikon, desítky dalších ikon jsou například obsaženy i v souboru C:\Windows\system32\imageres.dll

  107.     Jak odstranit šipku u ikony zástupce aplikace?

  Při standardním způsobu vytvoření zástupce aplikace na pracovní ploše se vytvoří u ikony tohoto zástupce pro někoho nevzhledná šipka. Této šipky se lze poměrně snadným způsobem zbavit a kochat se krásou samotné, ničím nerušené ikony.
  1.       Spusťte si Editor registru (Start – regedit) a otevřete si strom HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile (pozor, první písmenko v názvu klíče je malé L, nikoliv velké I)
  2.       V něm se nachází položka IsShortcut (zde se naopak o písmeno L nejedná), kterou je nutné smazat. Po restartu počítače již ikony na pracovní ploše budou bez šipky.

  108.     Jak spustit aplikaci jako správce?

  U některých aplikací zejména ve firemním prostředí je někdy zapotřebí spustit aplikaci pod jiným uživatelským účtem, než je ten aktuálně přihlášený. Může to být z důvodu oprávnění, testování apod. Pokud chcete spustit vybranou aplikaci jako správce, stačí ji nalézt v nabídce Start, kliknout na ikonu aplikace pravým tlačítkem myši a v zobrazené nabídce vyberte příkaz Spustit jako správce. Dané oprávnění se týká pouze vybrané aplikace, veškeré další aktivity, které budou pod přihlášeným účtem vykonány, budou prováděny v kontextu daného přihlášeného uživatele.

  109.     Jak otevřít soubor v jiné aplikaci?

  Každý typ souboru má v systému přiřazenou výchozí aplikaci, která slouží pro jeho otevření. Může nastat případ, že chcete například soubor s příponou .pdf otevřít namísto v aplikace Acrobat Reader v prohlížeči Microsoft Edge. Stačí, když kliknete pravým tlačítkem myši na PDF soubor a v nabídce vyberete položku Otevřít v programu. Systém rozbalí další nabídku s navrženými aplikacemi, ve kterých je možné soubor otevřít. Pokud je ta vaše požadovaná mezi zobrazenými, stačí na ní kliknout. Pokud není, je nutné kliknout na poslední položku Zvolit jinou aplikaci. V zobrazeném okně jsou opět navrženy doporučené programy, ale po kliknutí na položku Další aplikace (nachází se až dole) si můžete zobrazit další nabídku aplikací. Pokud ani zde požadovaný program není, stačí jej vybrat pomocí tlačítka Najít jinou aplikaci v tomto počítači v dolní části okna. Pozor na zaškrtávací tlačítko K otevírání souborů používat vždy tuto aplikaci. Pokud byste ho aktivovali, od příště by se všechny soubory PDF otevíraly v aplikaci Microsoft Edge. Naopak, pokud se jedná pouze o jednorázové otevření v jiném programu, určitě tuto volbu odškrtněte.

  110.     Jak uzavřít nereagující aplikaci?

  Pokud se vám stane, že nějaká aplikace nereaguje a „zamrzla“, řešením může být restart počítače. Nicméně je to postup zdlouhavý a kvůli jedné nereagující aplikaci musíte přerušit práci na všem, co jste na počítači právě dělali. Elegantnější je uzavřít pouze vybranou aplikaci. Například, pokud vám přestane reagovat aplikace Word a nejde uzavřít žádným standardním způsobem, stačí si spustit Správce úloh (klávesová zkratka Ctrl + Shift + Esc) a na kartě Procesy si daný program nalézt a přes tlačítko Ukončit úlohu jej vypnout. Někdy ovšem ani toto nezabírá (či zde aplikace-proces není zobrazen) a pak je nutné se přepnout na jinou kartu – Podrobnosti a zde si nalézt proces, který reprezentuje danou aplikaci. Pomocí posledního sloupce s názvem Popis to nebude problém. Například aplikace Word je reprezentována procesem winword.exe.Obdobně pak postupujte v případě jiných aplikací, pokud vám zamrzne celé pracovní prostředí systému a plochy, zkuste najít a ukončit proces nazvaný explorer.exe a po jeho ukončení jej z nabídky SouborSpustit novou úlohu znovu aktivovat.

   

  0 0

  106.     Jak okomentovat dokument?

  Každý dokument napsaný ve Wordu je možné opatřit vlastním komentářem, který může sloužit pouze jako pomocný text k hlavnímu textu v dokumentu. V závislosti na nastavení tisku pak je možné komentáře i vytisknout jako součást dokumentu.
  Vložení komentáře do textu provedete takto:
  1. Nastavte se kurzorem na místo, k němuž bude komentář připojen. Například ke konkrétnímu slovu, mezi odstavce apod.
  2. Na pásu karet klikněte na kartu Revize a ve skupině Komentář na příkaz Nový komentář.
  3. Word přidělí danému místu komentář ve formě „bubliny“.
  Klikněte do ní a napište sem jakkoliv dlouhý text, jenž ale nebude standardní součástí dokumentu.

  107.     Jak profesionálně spolupracovat na dokumentu?

  Pokročilejším způsobem spolupráce více osob na jednom dokumentu je tzv. sledování změn. Využívá se v případě, kdy má jedna osoba za úkol zkontrolovat dokument druhé osobě a naopak. Možností, jak se toto dá provést, je několik, většinou ale mají tyto nevýhody:
  • Častým způsobem bývá označování „špatného“ textu červenou barvou. Problémem je, že autor často z tohoto způsobu provedení nepozná, jaké chyby se dopustil a jak ji má napravit.
  • Elegantnějším způsobem bývá využití výše zmíněných komentářů. Recenzent do samotné práce nijak nezasahuje, ale zároveň může autorovi napsat, jaké chyby se dopustil. Nevýhodou je, že recenzent musí při každé opravě vkládat nový komentář, pracně vysvětlovat, jak má chybu napravit, a nakonec samotný autor nejenom, že musí sám ve Wordu provést úkony k odstranění chyby, ale musí také smazat po recenzentovi vložené komentáře.
  Třetím způsobem, který eliminuje nedostatky dvou uvedených a zároveň přidává na jednoduchosti a eleganci provedení, je sledování změn. Aby bylo i naprostým začátečníkům zřejmé, jak oprava chyb v rámci dokumentu s využitím sledování změn probíhá, je pro vás připraven následující postup.
  1.  Autor napíše dokument a pošle jej na zhodnocení recenzentovi, oponentovi, svému učiteli apod.
  2. Tato osoba si zapne funkci Sledovat změny (na kartě Revize) a provede všechny zamýšlené opravy a úpravy. Text odešle po provedení všech změn autorovi.
   Ve Wordu 2016 se setkáte u revizí s jednou zajímavou novinkou a tou jsou různé režimy zobrazení provedených změn. K dispozici jsou tyto:
  Jednoduchá revize– dojde k přepsání textu, původní text není vidět, změna je identifikována dle svislé červené čáry na začátku řádku se změnou.
  Všechny revize– nastavení tak jak ho někteří možná znáte z předchozích verzí Wordu. Jakýkoliv přidaný text je zobrazen červeně, jakýkoliv odstraněný text je zobrazen červeně a přeškrtnut. Původní text je tedy zachován.
  Žádné– prováděné změny jsou zaznamenávány pouze „interně“, na venek není vidět, že k nějakým revizím došlo. Provedené změny se zobrazí teprve při změně režimu zobrazení revizí. To se může hodit, když někomu opravujete dokument a zobrazované červené prvky vás při práci ruší.
  Původní– umožňuje návrat k původní verzi dokumentu.
  3. Autor po otevření dokumentu vidí všechny změny (v závislosti na nastaveném režimu) provedené kontrolující osobou, má možnost jednotlivé změny procházet a provedené změny buď přijmout (pokud s nimi souhlasí), nebo odmítnout (pokud si myslí, že jeho původní text byl lepší).
  4. Ve chvíli, kdy tvůrce práce dokončí procházení všemi změnami a rozhodne se, zda je přijme, či odmítne, je proces sledování změn hotov. V případě, že autor přijal všechny změny, má dokument podobu takovou, jakou zamýšlel např. učitel, pokud autor všechny změny odmítl, všechny provedené změny se zahodí a výsledný dokument bude mít naprosto stejnou podobu jako první, ještě nezkontrolovaný dokument.
  Jak na sledování změn prakticky:
  Veškeré operace týkající se sledování změn se nacházejí na kartě Revize ve skupinách Sledování a Změny. Student tedy odešle dokument svému učiteli, učitel si pomocí tlačítka Sledovat změny zapne sledování změn a Word od této chvíle speciálním způsobem zaznamenává veškeré provedené úpravy.
   
  Poté, co učitel opraví celý dokument a provede změny, které se mu zdají správné a vhodné, jej pošle zpět (např. emailem) studentovi. Student si dokument otevře a vidí pomocí výše uvedeného zvýraznění, co učitel do dokumentu připsal, co smazal a jaké provedl změny formátování. Pomocí příkazů ve skupině Změny může přecházet na Další nebo Předchozí změnu a aktuálně označenou změnu buď Přijmout, nebo Odmítnout. Pomocí šipek u příkazů Přijmout a Odmítnout si může z nabídky vybrat přijetí nebo odmítnutí všech změn. Tím je proces sledování změn dokončen a jak je vidět, jedná se o rychlý a pokročilý nástroj pro kontrolu dokumentů druhou osobou.

  108.     Jak porovnat více dokumentů?

  Porovnat dva dokumenty můžete na kartě Revize pomocí tlačítka Porovnat ve stejnojmenné skupině. I když se oba dokumenty budou lišit v jednom slově, Word vás na to při vyhodnocení porovnání upozorní a takový rozdíl zvýrazní.
   

  109.     Jak zobrazit ve Wordu pravítko?

  1. Na pásu karet klikněte na kartu Zobrazení.
  2. Ve skupině Zobrazit zatrhněte volbu Pravítko.

  110.     Jak změnit zobrazení dokumentu?

  Uprostřed okna Wordu je bílá prázdná plocha – sem se píše text. Způsob zobrazení papíru (bílé plochy) lze nastavit prostřednictvím tří tlačítek v pravém dolním rohu Wordu. Po kliknutí na kartu Zobrazení v pásu karet je možné provést ve skupině Zobrazení totéž.
  ·         Režim čtení (první tlačítko) – nabízí pohodlné zobrazení dokumentu pro čtení bez zobrazení pásu karet.
  • Rozložení při tisku (druhé tlačítko) – zobrazí papír se vším, co je třeba - s pravítky, záhlavím, zápatím, oddělovači stránek a s obrázky.
  • Rozložení webové stránky (třetí tlačítko) – zobrazí dokument tak, aby vypadal jako webová stránka (používá se při tvorbě webových stránek ve Wordu).
  • Osnova (čtvrté tlačítko) – zobrazí dokument jako osnovu včetně nástrojů pro práci s osnovou a kapitolami jako celky.

  • Koncept (páté tlačítko) – slouží k rychlé úpravě textu, nebude se zobrazovat např. záhlaví a zápatí.