Quantcast
Channel: TechNet Blogs
Viewing all 17778 articles
Browse latest View live

Microsoft @ Effizienter Staat – Next stop: Smart Government

$
0
0

Am 10. und 11. Mai 2016 findet der 19. Effiziente Staat im dbb forum in Berlin statt.

Der Effiziente Staat als Kongressmesse für die digitale Verwaltung greift 2016 das Thema Smart Government, der intelligenten Vernetzung von Regierungs- und Verwaltungshandeln, auf um auch in Deutschland den Diskurs hierzu anzustoßen. Spannende und vielfältige Vorträge warten auf Sie:

  • Erleben Sie am 10. Mai 2016 die Keynote von Thomas Langkabel, National Technology Officer, Microsoft Deutschland GmbH, zum Thema "Smart Efficiency, Smart Innovation, Smart Security "

  • Lassen Sie sich am Dienstagnachmittag beim Forum „Private vs. Public: Cloud-Strategien für die öffentliche Verwaltung“  von Thomas Langkabel, National Technology Officer, Microsoft Deutschland GmbH, mit ihrem Beitrag „Microsoft Clouds – Sie haben die Wahl“ überzeugen und

  • verpassen Sie am Mittwoch nicht das Forum „Smart und vernetzt – eine digitale Agenda für Kommunen“ und den interessanten Beitrag „Digitale Transformation von Kommunen – neue Geschäftsmodelle“ von Prof. Dr.  Dr. e.h. Lutz Heuser, CEO & CTO von unserem Partner [ui!]urban institute


(Cloud) Tip of the Day: Resolving HTTP 400 Request Header too long

$
0
0

Today’s Tip…

When you get the following error message…

HTTP 400 - Bad Request (Request Header too long)

This is most common when the user is a member of many Active Directory user groups. When a user is a member of a large number of active directory groups the Kerberos authentication token for the user increases in size. The HTTP request that the user sends to the HTTP server contains the Kerberos token in the WWW-Authenticate header, and the header size increases as the number of groups goes up.  If the HTTP header or packet size increases past the limits configured in IIS, IIS may reject the request and send this error as the response.

You can resolve this by performing the steps in the following KB article…

https://support.microsoft.com/en-us/kb/2020943

System Center Configuration Manager – All Servers and All Workstations Collections with ProductType

$
0
0

When I go out to customers, I always like to see how the top collections are populated (All Servers or All Workstations).

This is something most customers do immediately after setting up Configuration Manager, build an all desktops collection and all servers to divide clients and set permissions. Even though this is such a common action within ConfigMgr, I feel most admins don’t put enough foresight into these collections.

You are probably asking, Cameron, “Why does it matter?”

Well the answer is simple: Performance and Security

Performance

Performance matters when you have several thousand collections. Writing the most efficient query, especially at the top for your collection tree, is important. You can waste collection evaluation cycles with poorly written queries, which can end up being detrimental in a large scale environment. What makes an efficient query? Well, obviously the variables of the situation depend, but just know:

  • Integer comparison is faster than a string comparison

  • Equals are faster than like

Now this doesn’t fit every scenario but I highly recommend using the Collection Evaluation tool in the Configuration Manager 2012+ toolkit. This will tell you the length of time it takes to run your query in a collection, and the state of all other collection.

Security

Security matters, especially when you need to lock down who can access different collections and manage those collections. RBAC has been a great addition but still the most common action here is separate workstations from servers. What about Domain Controllers? For customers who use ConfigMgr to manage and patch their Domain Controllers, who has access to deploy to your DCs? Can they deploy packages, applications or compliance settings? Something to keep in mind when managing the most important servers in your entire infrastructure.

Ok enough talk, let’s get this going!

 

Microsoft Windows NT % Server\Workstation %

The most common method I have seen to date going all the way back to SMS 2003 is to use the System Resource – Operating System Name and Version, like below.

 

While this works, the question I pose, is this the best solution? This would give you all the workstation operating systems records, and we can do something very similar to give us all the server clients as well. How do you separate out your domain controllers? I don’t want to write a sub-select query or query other properties having to use the % and is like operator. The simplest, most efficient way I have found is using an attribute called ProductType.

 

Win32_OperatingSystem – ProductType

If you use your favorite search engine to query Win32_OperatingSystem, a MSDN page should come up in the results. On that page it explains the values of ProductType.

ProductType has 3 simple values based on the type of OS SKU.

1 = Workstations

2 = Domain Controller

3 = Member Server

 

In Practice

I build 4 collections ALL of them limited to All Desktop and Server Clients. (Here is where I deleted the paragraph dedicated to telling you why you should never use All Systems, but I decided to spare you.) :) Below is screenshots on how to create the different queries needed.

All Desktop Clients (All Workstation Client)

 

All Non-DC Server Clients

 

All Domain Controller Clients

 

The fourth collection is optional but I believe it can be handy when you need a limiting collection for a global server deployment.

All Server Clients

 

Notice I am using the Include Collection instead of running another query. Two points here:

1) Why write a query that has to be processed twice when you don’t have too?

2) I have found in my lab, the include collection was 1.2 seconds faster in evaluation time then writing a query with multiple values.

Your millage may vary but I am sure you will see similar results.

 

The Caveat

I know it seemed too good to be true right? The biggest thing to remember here is Win32_OperatingSystem is collected via Hardware Inventory. Which means until we have a client on a machine, we do not have this data to populate the collections. Now in my humble opinion, this is OK. There is no point in creating deployments to machines without clients, since they can’t run the deployment. This can also uncover any client health issues if collection counts are lower than expected.

 

Hope you enjoyed and thanks everyone for reading!

Cameron

(Cloud) Tip of the Day: Upgrade your E3 trial tenant to E5

$
0
0

Today’s Tip…

How to add E5 licenses to an existing E3 trial tenant

  1. Log into your E3 trial tenant as a company administrator (global admin).
  2. Go to E5 trial sign up: https://go.microsoft.com/fwlink/p/?LinkID=698279.
  3. If you are not signed in to your E3 trial, click Sign in from the trial sign up page, and enter your E3 trial tenant credentials.clip_image001
  4. Follow the on-screen instructions to add E5 licenses to active users in your trial tenant.
  5. E5 licenses will appear as an option when you add new users or edit active users in OAC. clip_image002

Note: Once you have an E5 subscription, you can follow the steps in the following article to extend your trial.

333 tipů pro Office 2016 (66. - 70.)

$
0
0

66.     Jak vložit obrázek z počítače či internetu?

Do dokumentu ve Wordu (a obecně do aplikací sady Office) můžete vkládat obrázky ze dvou základních typů zdrojů. Jedním z nich je lokální počítač, druhým pak online zdroje. V dřívějších verzích pro tyto postupy sloužily příkazy Obrázek a Klipart. Nicméně protože se naprostá většina klipartů již neinstalovala společně s instalací sady Office, byl od verze 2016 tento druhý příkaz přejmenován na Online obrázky. Na kartě Vložení ve skupině Ilustrace tedy najdeme tyt dva základní příkazy:
Obrázky– slouží pro vložení obrázku z počítače (z plochy, ze složky Dokumenty, z flash disku apod.)
Online obrázky– slouží pro vložení obrázků z online zdrojů (internet, úložiště OneDrive apod.)
U lokálních obrázků stačí vybrat požadovaný obrázek, u online zdrojů je nejprve nutné vybrat typ zdroje a případně zadat i klíčová slova, protože se např. v případě klipartů na webu Office.com nachází několik desítek tisíc obrázků dostupných ihned pro vaše použití.

67.     Jak je to s licencí obrázků?

Čím dál více se při vytváření a publikování materiálů hlídá a ověřuje, zda máte pro použití obrázků a dalších audiovizuálních děl oprávnění pro jejich využití a např. i následné sdílení. Pokud vkládáte obrázky z vašeho počítače, víte sami nejlépe, z jakého zdroje obrázek pochází. Jestliže ale vkládáte obrázek z online zdroje, je to již složitější.
Klipart z Office.com – z tohoto zdroje můžete obrázky v dokumentu použít i pro komerční účely, s výjimkou toho, kdy by obrázek tvořil primární obsah dokumentu.
Hledání obrázků Bingem – v tomto případě se prohledává celý internet a jak již sami asi tušíte, zde nastává trochu problém. Naštěstí ale Microsoft v tomto ohledu vymyslel sofistikované řešení a to takové, že se jako první hledají obrázky dostupné pod licencí Creative Commons, která ve většině případů umožňuje při správném citování (zdroje a autora), obrázek použít. V případě, že by vyhledávání obrázků pod licencí Creative Commons nenašlo požadovaný obrázek nebo se vám žádný nelíbil, je možné toto filtrování vypnout a  to klepnutím na tlačítko Zobrazit všechny výsledky hledání na webu. V tom případě se nehledí na původ obrázku a je následně jen na vás, jak s daným materiálem následně naložíte. Obecně by se ale takový materiál neměl používat pro komerční účely a neměl by se dále sdílet.

68.     Jak si přiblížit obrázek?

Kromě klasického přiblížení zobrazení pomocí lupy v pravém dolním rohu aplikace, moc možností (v klasickém rozložení) nemáte. Nicméně v režimu pro čtení je integrována další novinka a tou je právě možnost přiblížit si libovolný grafický objekt. Stačí na něj dvakrát poklikat a obrázek se zvětší. Pokud by vám i takové zvětšení bylo málo, je možné u něj ještě v pravém horním rohu klepnout na ikonu lupy a přiblížit si jej ještě více.

69.     Jak změnit styl vloženého obrázku?

Word umožňuje provádět na vloženém obrázku mnoho úprav. Jednou z nich je i změna stylu obrázku. Stylem obrázku se rozumí jeho oříznutí, ohraničení, stínování a přidání efektů. Abyste nemuseli všechny tyto operace dělat ručně, Word má připraveno mnoho stylů pro rychlé použití. Tato funkce je ve Wordu často využívána a dokáže s obrázkem provést úpravy téměř profesionálního vzhledu.
Postup při změně stylu je následující:
1. Označte obrázek – klikněte na něj levým tlačítkem myši.
2. Na kontextové kartě Formát ve skupině Stylyobrázků klikněte na rozevírací šipku.
3. Z nabídky stylů si jeden vyberte a klikněte na něj.
4. Styl je aplikován.

70.     Jak otočit obrázek?     

Obrázky, tvary, WordArt a další objekty vložené do dokumentu lze i otáčet. Postup je velmi jednoduchý.
1. Klikněte na objekt, který chcete pootočit.
2. Klikněte na kolečko nad obrázkem a tlačítko myši držte stisknuté.
3. Pohybujte myší ve směru požadovaného otočení.

4. Pusťte tlačítko myši.

(Cloud) Tip of the Day: Azure AD Connect 1.1 is now GA

$
0
0

Today’s Tip…

Huge updates come to the latest installment of Azure AD Connect. Get Azure AD Connect 1.1 now to take advantage of the improvements.

Here are the highlights…

  • Reduction in the sync interval to keep your Azure AD in sync with AD on-premises more quickly. Moved from every 3 hours to 30 minutes.
  • Support for automatic upgrades with Express Settings only. That’s rights, no more having to install the latest as it will automatically upgrade.
  • Modern Authentication protocol now supported. This means MFA is now supported as well as temporary admins leveraging Azure PIM.
  • Support for Domain and OU filtering within the wizard.
  • Changing users sign in methods. It is now possible to change the method through the Azure AD Connect wizard. Just run the installation wizard again to change the sign-in option.

For more information about this release, check out the official announcement here…

https://blogs.technet.microsoft.com/ad/2016/02/18/azure-ad-connect-1-1-is-now-ga-faster-sync-times-automatic-upgrades-and-more/

(Cloud) Tip of the Day: Upgrade from DirSync to Azure AD Connect

333 tipů pro Windows 10 (71. - 75.)

$
0
0

71.     Jak nastavit výchozí lokaci pro Průzkumníka?

Při otevření Průzkumníka ve Windows 10 se vám zobrazí jako výchozí lokace tzv. knihovny, což je novinka v tomto systému a umožňuje vám virtuálně agregovat obsah z více složek do jedné. Nicméně některým uživatelům se může hodit tip, jak při novém otevření Průzkumníka se zobrazí jiná složka, která se bude po spuštění zobrazovat vždy. Stačí pro to udělat následující:
1.       Stisknete klávesu Shift a klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu Průzkumníka na hlavním panelu plochy a z nabídky vyberte příkaz Vlastnosti.
2.       Na záložce Zástupce v položce Cíl upravte zadanou hodnotu dle tohoto vzoru
Takže po zadání skutečných hodnot by mohl příkaz vypadat takto
Nyní stačí kliknout na tlačítko OK a po každém dalším spuštění Průzkumníka přes tohoto zástupce se automaticky zobrazí soubory a složky v zadaném umístění.

72.     Jak seřadit soubory v Průzkumníku?

Zejména u složek, ve kterých se nachází větší množství souborů, je vhodné mít možnost seřazení dle zadaných kritérií. Standardně se v Průzkumníkovi nabízení čtyři sloupce – Název, Datum změny, Typ a Velikost. Po kliknutí na název vybraného sloupce se obsah složky seřadí vzestupně dle zadaného kritéria. Po opětovném kliknutí se seřadí sestupně. Máte tam možnost si jedním kliknutím zjistit, který z např. 1000 souborů ve složce má největší a který nejmenší velikost apod.
  

73.     Co jsou to knihovny?

Od Windows 7 jsou ze složek Dokumenty, Hudba, Obrázky a Videa tzv. knihovny. Knihovna oproti klasické složce umí to, že jedna vybraná složka může obsahovat (resp. zobrazovat) obsah více různých složek. A tak například v knihovně Dokumenty se vám může zobrazovat obsah z různých složek v počítači, kdy z nějakého důvodu nechcete mít „fyzicky“ všechny tyto dokumenty v jedné složce, ale naopak vám stačí jejich „pouhé“ komplexní zobrazení v jedné knihovně  - Dokumenty. Základní knihovny naleznete v levém navigačním panelu v Průzkumníkovi.

74.     Jak zahrnout složku do knihovny?

Přiřazení složek do knihovny provedete tak, že v Průzkumníkovi klepnete pravým tlačítkem myši na vybranou složku a ze zobrazené nabídky vyberete příkaz Zahrnout do knihovny.  Zde uvidíte přehled všech již vytvořených knihoven, stačí tedy klepnout na jednu z nich a vybraná složka bude ihned zařazena do zvolené knihovny.

75.     Jak vytvořit novou knihovnu?

Pokud by vám z nějakého důvodu nestačily základní předpřipravené knihovny (Dokumenty, Hudba, Obrázky, Uložené obrázky, Videa a Z fotoaparátu), je možné si vytvořit i knihovnu další, vlastní. Stačí, když v Průzkumníkovi nejprve pomocí Navigačního podokna na kartě Zobrazení aktivujete zobrazení knihoven a pak jen v levém navigačním okně klepnete pravým tlačítkem na položku Knihovny a z nabídky vyberete příkaz Nový – Knihovna. V seznamu knihoven se vytvoří položka s názvem Nová knihovna, kterou si můžete pochopitelně pojmenovat podle svého a následně pomocí předchozího tipu zahrnout libovolné složky.
 


Tip of the Day: Using DNS Analytical Logging

$
0
0

Today’s Tip…

Just when you thought DNS could not get any better there are several new features and improvement included in Windows Server 2016 TP4 to get excited about. One notable improvement that will be very useful to troubleshooters and support engineers is the addition of new diagnostic and logging capabilities consisting of both Analytical Events and ETW trace providers.

The good news is that these features have also been backported to Windows Server 2012 R2 DNS!  If you have a 2012 R2 DNS server you can download and install the following package to enable this capability.

Update adds query logging and change auditing to Windows DNS servers

Note Concerning DNS Debug Logging

Prior to the introduction of DNS analytic logs, DNS debug logging was an available method to monitor DNS transactions. That DNS debug logging is not the same as the enhanced DNS logging and diagnostics feature discussed here. 

Analytical Event Logging

Enhanced DNS logging and diagnostics in Windows Server 2012 R2 and later includes DNS Audit events and DNS Analytic events. DNS audit logs are enabled by default, and do not significantly affect DNS server performance. DNS analytical logs are not enabled by default, and typically will only affect DNS server performance at very high DNS query rates. For example, a DNS server running on modern hardware that is receiving 100,000 queries per second (QPS) can experience a performance degradation of 5% when analytic logs are enabled. There is no apparent performance impact for query rates of 50,000 QPS and lower. However, it is always advisable to monitor DNS server performance whenever additional logging is enabled.

Click on the link for a detailed list of DNS Analytic events as well as the steps necessary to enable DNS diagnostic logging once the package is installed.

ETW Logging

DNS logs are compatible with Event Tracing for Windows (ETW) consumer applications such as logman, tracelog, and message analyzer.  You can use ETW consumers such as tracelog.exe with DNS server audit and analytic events by specifying a GUID of {EB79061A-A566-4698-9119-3ED2807060E7}.

Note - You can get tracelog.exe by downloading and installing the Windows Driver Kit (WDK). Tracelog.exe is included when you install the WDK, Visual Studio, and the Windows SDK for desktop apps. For information about downloading the kits, see Windows Hardware Downloads. For example, when you download and install Windows Driver Kit (WDK) 8 and accept the default installation path, tracelog.exe is available at C:\Program Files (x86)\Windows Kits\8.0\Tools\x64\tracelog.exe.  For more information about using tracelog.exe, see Tracelog Command Syntax.

The following command will enable both analytical and audit logging:

tracelog.exe -start Dns -guid #{EB79061A-A566-4698-9119-3ED2807060E7} -level 5 -matchanykw 0xFFFFFFFF -f C:\analytic_audit.etl

While the trace is active, all analytical and audit events will be recorded in the C:\analytic_audit.etl file that was specified on the command line. You can stop tracing by issuing a stop command:

tracelog –stop Dns

After stopping the trace, you can view the .etl file in Event Viewer by clicking Action and then clicking Open Saved Log. AS shown in the following example.

clip_image001

The following example enables just the analytical channel and matches only the keywords to 0x7FFFF:

tracelog.exe -start Dns -guid #{EB79061A-A566-4698-9119-3ED2807060E7} -level 5 -matchanykw 0x7FFFF -f C:\analytic.etl

Using this syntax, a logging level of 5 is used. The following logging levels are available:

image

Call to Action

At your first opportunity familiarize yourself with the process of gathering and analyzing DNS ETW logging.  It is very economical in terms of resource consumption compared to traditional DNS debug logging and can be very useful in troubleshooting and forensic efforts. 

Your feedback is very important is well.  If you encounter a scenario where information not currently captured by the trace would be helpful, let us me know!  The DNS PG is very active in the area of diagnostics and if your idea would help reduce the time it takes to resolve an issue they would be very interested in hearing it! 

Review the following article for more information on DNS Analytical Logging and other diagnostics.

https://technet.microsoft.com/en-us/library/dn800669.aspx

Tip of the Day: Network Forensics with Windows DNS Analytical Logging

$
0
0

Today’s Tip…

Yesterday’s tip discussed some of the new analytics available for Windows Server 2016 and back ported to Windows Server 2012 R2.  I couldn’t resist following up with an article on one of the scenarios mentioned in that tip, Network Forensics.

Below is a link to a very informative article written by key members of the DNS Product Group explaining a practical application of analytics to solve a real-world problem.  There is some really good stuff here including

  • How DNS intel can be used to compromise a network, and how analytics data can be used by network defenders to detect and investigate such an attack
  • Example DNS analytic event logs
  • Hardcore performance tips –
    • To what degree analytics can potentially introduce performance degradation, and
    • when to use what method of collection; topics such as tracelog and Windows Event Collection are discussed
  • Example of filtering to eliminate less valuable information

Check out the following article for all this and more: Network Forensics with Windows DNS Analytical Logging

And for resources referenced in this and yesterday’s tip.

Final Thoughts

The article Network Forensics with Windows DNS Analytical Logging represents an excellent example of taking a real world scenario, tools, and data and turning it into a teaching and learning opportunity.  I think we can all agree that information is easier to retain, particularly on a topic as nuanced as trace and log analysis, when presented in the context of solving real-world problems.

Do you have scenarios and examples where you used logging and analytics to do something amazing?  Get to the bottom of a deep mystery?  Eek just a bit more performance out of that app or server? 

Doesn’t have to be DNS or even network related.  Let us know!  There is a good chance that your experiences could be turned into a teaching tools for others while driving a better product and customer experience in the long run.

Tip of the Day: Setting up Port Mirroring to Capture Mirrored Traffic on a Hyper-V Virtual Machine

$
0
0

Today’s Tip…

In keeping with this weeks ‘Diagnostics’ theme, I wanted to dust off a really good article written some time ago by Gopal Krishnan on Setting up Port Mirroring to Capture Mirrored Traffic on a Hyper-V Virtual Machines.

In a typical (non-promiscuous) capture, you are only seeing communications from the perspective of the host on which capture software is running and no further.  Furthermore, this capture is representative of the hosts network stack only, and does not account for anything the NIC hardware may be doing, let alone any network media or devices along the transit path.  When enabled, port mirroring ‘extends’ your, adding perspective by peering onto the stack of the switch itself to see what it sees.  Many times this may shed light on issues not readily identifiable by a simple host capture.  Issues such as faulty or misconfigured hardware are more easily identified. 

Port–mirroring works by, well, ‘mirroring’ a port on the switch, replicating all the traffic it sees to another port or VLAN where the host running the capture software can see it.  In the following illustration, Node A’s switch-port is mirrored.  All traffic that traverses this port is copied to Node D’s switch-port, allowing capture from the connected host using Microsoft Message Analyzer.

clip_image001

Note: Though there is a modicum of consistency, the steps to configure a port-mirror can vary from vendor to vendor.  Consult your hardware documentation for steps to set up a port mirror.  Also note that port mirroring requires that the switch be a ‘managed’ device, meaning its firmware supports this capabilities among others.   

In his article, Gopal outlines the steps needed to take the scenario one step further and direct the traffic for capture on a Hyper-V virtual machines running on Node D.  Very useful if you have a scenario where it is undesirable to run the capture software on the Hyper-V Host itself.

Setting up Port Mirroring to Capture Mirrored Traffic on a Hyper-V Virtual Machine

Call to Action

Give these steps a try.  Build familiarity with these steps even if you don’t have an immediate scenario where this type of troubleshooting would be beneficial.  Use your newfound knowledge to amaze your friends and colleagues!

333 tipů pro Office 2016 (71. - 75.)

$
0
0

71.     Jak nastavit obtékání textu okolo obrázku?

Obtékání grafických objektů je naprostou nutností u každého textového editoru. Asi těžko si lze představit na stránce plné textu obrázek, který by nebyl obtékán. Word nabízí poměrně širokou škálu různých způsobů obtékání textu, včetně toho, kdy text může být buď nad, nebo pod grafickým objektem.
Word nedělá rozdíl mezi obtékáním obrazce nebo obrázku. Vše, co je grafickým objektem, je možné nechat obtékat, a to několika způsoby.
1. Klikněte na grafický objekt, který má být obtékán.
2. Na kontextové kartě Formát ve skupině Uspořádat si pomocí příkazu Zalamovat text vyberte požadovaný způsob obtékání.  Případně můžete klepnout pravým tlačítkem myši na vybraný obrázek a z kontextové nabídky vybrat příkaz Zalamovat text, kde se vám následně zobrazí stejný seznam možných zalomení. Posledním způsobem je označení obrázku a klepnutí na zobrazenou ikonu u pravého horního rohu obrázku.

72.     Jak změnit velikost obrázku?

Změnu velikosti každého objektu můžete provést pomocí některého z úchopných bodů. Úchopný bod je malý tvar na okrajích grafického objektu nebo po jeho stranách. Pokud na grafický objekt kliknete jednou levým tlačítkem myši, zobrazí se všechny úchopné body daného objektu. Například obrázek bude mít v každém rohu jeden úchopný bod a uprostřed každé strany další.
1. Klikněte na obrázek jednou levým tlačítkem myši (aby se zobrazily úchopné body).
2. Nastavte se myší nad některý úchopný bod tak, aby se tvar myši změnil na tvar oboustranné šipky.
3. Stiskněte a držte levé tlačítko myši.
4. Táhněte směrem dovnitř obrázku – obrázek se bude zmenšovat (pokud byste táhli směrem ven z obrázku, obrázek by se zvětšoval).
5. Po dosažení požadované velikosti uvolněte levé tlačítko myši – obrázek bude mít novou velikost.
V případě potřeby změny obrázku na přesnou velikost je tak možné učinit po klepnutí na obrázek na kartě Formát ve skupině Velikost.

73.     Jak oříznout obrázek?

V případě, že potřebujete oříznout obrázek na požadovanou velikost, stačí jej do Wordu vložit, klepnout na něj a na kontextové kartě Formát v poslední skupině příkazů Velikost klepnout na položku Oříznout. Na výběr máte mezi oříznutím pomocí myši nebo oříznutím do tvaru obrazce. 

74.     Jak získat přístup k obrázkům?

Součástí instalací dřívějších sad Office byl určitý počet obrázků, které měl uživatel k dispozici i offline. Druhou možností bylo přistupovat k tzv. klipartům, tj. online galerii fotek. Se vzrůstající významností internetu se v nové verzi Office 2016 přešlo na variantu vkládání online obrázků ne z galerie klipartů, ale přímo z internetu, kterému z pohledu obsáhlosti nemůže konkurovat žádná jiná galerie.
1. Nastavte se na místo v dokumentu, kam má být klipart vložen.
2. V pásu karet klikněte na kartu Vložení.
3. Klikněte na ikonu příkazu Online obrázky, která se nachází ve skupině Ilustrace.
4. V zobrazeném okně zadejte do prvního pole název hledaného obrázku (klíčové slovo).
6. Vyberte si z výsledku vyhledávání obrázek. Poklepáním levým tlačítkem myši na něj se obrázek vloží do dokumentu.

75.     Jak vložit snímek obrazovky?

Jednou z novinek v grafické oblasti aplikace Word 2010 byla možnost vložení snímku obrazovky do dokumentu. Snímkem obrazovky se myslí obrázek, na kterém je zobrazeno to, co přesně uživatel vidí v určitém okamžiku na svém monitoru. Využití této funkce je velice různorodé, přes psaní manuálů a návodů k aplikacím až po vkládání obrázků do Wordu v případě, že uživatele trápí na počítači nějaká chyba a chce IT odborníkovi předat informace o tom, jak se daná chyba projevuje nebo zobrazuje. Snímek obrazovky je samozřejmě rastrového typu, takže se zvětšováním velikosti se snižuje kvalita obrázku.
Postup pro vložení snímku obrazovky:
1. Klikněte v dokumentu na místo, kam chcete vložit snímek obrazovky.
2. Na kartě Vložení ve skupině Ilustrace klikněte na poslední položku – Snímek obrazovky.
3. Zobrazí se nabídka miniatur všech právě otevřených oken a aplikací na daném počítači.
4. Po kliknutí na některou z nich se vloží snímek do dokumentu a je možné s ním dále pracovat a upravovat jej jako běžný obrázek.
5. Klikněte na tlačítko OK– titulek bude vložen pod nebo nad obrázek.

Tip of the Day: Just Released - Message Analyzer 1.4

$
0
0

Today’s Tip…

Announcing Microsoft Message Analyzer 1.4

Today we are pleased to announce the Message Analyzer 1.4 release, which specifically focuses on customer feedback, telemetry, and survey data. 

If you are upgrading from a previous version, Message Analyzer will remember your layouts, recent files, filter history, and so on.  However, this means you won’t see the new Profile Layouts mentioned below.  If you are not concerned about your default settings, you can rename app.ApplicationConfiguration.cfg in the %LocalAppData%\Microsoft\MessageAnalyzer directory and restart Message Analyzer to obtain the latest configuration of Layouts, including those used by the Profiles feature.

Below is a list of the specific features and improvements in Message Analyzer v1.4.  Also visit our Video Playlist on Youtube to help get you up to speed.

Customization

Profiles– Often we have heard feedback such as: “When I open an IIS log, can’t you show me IIS related columns of data?”.   The same question can be asked of many other file types that Message Analyzer supports, for example, .etw, .cap, .blg, .evtx, netlogon logs, and so on.  Profiles solve this problem by defining Layout defaults based on the type of data you load.   By using Tools->Options->Profiles, you can further customize the defaults of your working analysis environment for various input file types by creating your own Profiles.  If you prefer to not use the Profiles feature, you can always unselect the Use Advanced Profiles check box shown in the Figure that follows.

Furthermore, all built-in Profiles are configured with a Default Layout for the Grouping viewer. This means that the Grouping viewer will automatically display the Default Layout whenever you load data from the input file type for which the Profile is configured, providing that the Profile is also configured to automatically open the Grouping viewer. In the case of the Chart viewer, the built-in Profiles are also configured with a Default chart Layout; however, you will need to manually select the Default layout item (see the Charts figure ahead) for the Chart viewer in the New Viewer drop-down list to display the Layout that is configured in the Profile, that is, after you load data from the specific input file type for which the Profile is configured.  Note that you can configure your own default Layouts for these viewers in any new Profile that you create.

clip_image001

Window Layouts– Somewhat related to Profiles, Window Layouts quickly arrange Tool Window presets in various configurations to customize your working environment.  With this feature, you can understand specialized tools by exploring each built-in Window Layout.  The Simple Layout is a great place to start if you are a beginner. The Network Layout is perhaps the next step and is useful for viewing network stack information.  The Advanced Layout exposes many features, such as the Compare Fields, Selection, and Bookmarks Tool Windows.  Select one, customize it, and Message Analyzer will save your custom Layout when you exit the application.

clip_image002

Charts– Previously, Charts were a combination of visualizer components put together in one view.  Now we’ve separated these components for consistency with our paradigm where each data viewer has its own set of Layouts.  For charts, each Layout represents a single visualizer component that provides a top-level data summary or statistics based on a message type, fields, properties, and a pre-configured formula to cover a particular analysis scenario.  If you miss the old charts, you can still display them from the Charts (Deprecated) drop-down list.

clip_image003

Improvements

Filtering Toolbar– We heard your feedback that you want a filter bar at the top.  We also realized that you got confused when there were multiple views of data, each with separate filters.  To solve this, we have included a separate Filtering toolbar at the top of each viewer tab.  For most views, the toolbar is opened by default with one blank filter.  But you can use the Add Filter button on the Filtering toolbar to add one or more of various filter types that include a view Filter, Time Filter, and Viewpoint Filter, as shown in the Figure that follows.

clip_image004

Process Name Improvements– In the previous Message Analyzer version 1.3.1, we added the ability to read process name information, that is, if the special Windows-Kernel-Trace provider was available.  Now you can capture process names natively with Message Analyzer.  Additionally, we support process name information in .cap files that were captured using Network Monitor and we also display the ICONs in the Grouping view, as shown in the Figure below.

clip_image005

Features

Flat Message List– Message Analyzer reduces noise in a trace by automatically condensing the traffic so that fragmentation packets are hidden and requests and responses are grouped together in top-level Operation nodes.  By clicking the Flat Message List button, you can change the mode to show you the raw traffic that is reorganized in the chronological order in which the messages were originally captured.  Messages are still reassembled, but Operations are removed and the fragments are shown in their original sequence.  This mode enables you to view traffic the way Network Monitor and other protocol analyzers display it, and can help you compare data to other tools in a way that is familiar to you.

clip_image006

P-Mode– Promiscuous mode is supported by many network Ethernet vendors.  P-Mode enables Message Analyzer to see traffic that is not directly targeted to your machine.  If you can configure your switch to forward packets from another machine, or perhaps all network traffic if you are brave and can handle that much traffic, you can enable this option in the Advanced Settings - Microsoft-Windows-NDIS-PacketCapture provider configuration dialog, which is accessible from the New Session dialog, as shown in the Figure below.

clip_image007

Auto IP Address Resolution– This feature uses captured name resolution network traffic and translates it into friendly names.  For instance, when a DNS request resolves 192.168.1.1 to MSN.COM, Message Analyzer will now use that friendly name in the UI instead of the IP address.

Time Offset– Message Analyzer now provides a new Global Property called DeltaFromFirst, which enables you to measure the time offset from the beginning of a trace.  You can add the DeltaFromFirst property as a new column in the Analysis Grid for viewing the time data, by using the Field Chooser, as shown in the Figure that follows.

clip_image008

Decoded URLs– URLs can be encoded with escape characters that make them difficult to read.  The Field Data Tool Window has been extended to show a decoded view, which is easier to read.

clip_image009

Enhanced Bit-field Display– Bit-fields are now displayed in the Details Tool Window such that that it is easier to understand where the bits are, and you can also view a description for each bit setting.

clip_image010

Save as Binary– From the Message Data Tool Window, you now have the option to export any hex selection as Binary.  For example, you can export data to save a PNG file, or extract some piece of information that you need to evaluate in other tools.

clip_image011

WPP Symbol Configuration– WPP tracing is a method of instrumenting code to write events and provides information such as source code file name and line number.  But this requires private symbols in order to parse events properly.  Now by using Tools->Options, you can configure the location of TMFs or point directly to your PDB path through a dedicated UI.  The latter option requires a local version of TracePDB, which you also need to reference if you choose that option.

clip_image012

Trace Custom GUIDs– If a provider component doesn’t register with your system, you won’t find it in the System Provider list.  Now Message Analyzer enables you to manually add a GUID for an ETW provider by using the Add Providers feature, as shown in the Figure that follows. Thereafter, the provider will be registered and Message Analyzer will remember it so that you can locate and select the provider quickly during session configuration.

clip_image013

Drag and Drop– You can now drag and drop multiple files from File Explorer and aggregate their data into a single session.  You can still use New Session->Files to filter your data down, or simply use the Edit Session button after you drag and drop, to change what data you import and analyze.

Enhanced OPN Viewer– In the Details Tool Window, you can right-click a field and select Go to <fieldname> Definition to display the field definition in OPN code.  In this context, the OPN viewer has been updated to provide a better viewing experience.  In addition, you can right-click a code entity such as a data type to display a context menu that enables you to search Microsoft documentation for more programmatic information about the particular entity that you selected in the OPN viewer, as shown in the Figure that follows.

clip_image014

Updated Status– The status bar now provides a wait cursor that activates when Message Analyzer is busy processing or capturing data.  Now, even if you don’t have the Session Explorer open, you are still notified when messages are being loaded, captured, or processed, as shown in the Figure that follows.

clip_image015

Your Feedback is Appreciated!

We really appreciate all the feedback you have sent us so far.  Obviously we couldn’t address every request, but be assured that we continue to listen.  You can send feedback using the smiley face icon to the right of the Message Analyzer global menu, or for more complex requests and a dialog, visit our forums on TechNet.  There, you can leave feedback that others can vote on, which helps us prioritize the most popular requests.   In addition, we’ve published a new video series on our YouTube playlist, which we will continue to expand.  Finally, the comprehensive Message Analyzer Operating Guide on TechNet has lots of wonderful information and scenario-based help to get you started.  All of these links are available from the Message Analyzer Start Page or the Help menu.  Be sure to take it for a test drive, and let us hear even more feedback.  Enjoy!

333 tipů pro Windows 10 (76. - 80.)

$
0
0

76.     Jak přidat složku do Rychlého přístupu?

Při procházení složkami v Průzkumníkovi se v levé oblasti zobrazují předdefinovaní zástupci pro vybrané systémové a uživatelské složky. Pokud kromě těchto nabízených složek využíváte i nějakou jinou a chtěli byste ji v tomto seznamu zobrazit, stačí klepnout na jakoukoliv složku pravým tlačítkem myši a ze zobrazené nabídky vybrat položku Připnout k Rychlému přístupu.
  

77.     Jak změnit ikonu složky?

Pokud chcete z určitých důvodů změnit ikonu složky z klasické žluté ikony lze to provést tímto způsobem:
1.       Klikněte pravým tlačítkem na složku a vyberte příkaz Vlastnosti.
2.       Na kartě Přizpůsobit klikněte na tlačítko Změnit ikonu.
3.       Zobrazí se okno s desítkami různých ikon, vyberte si jednu a klikněte na tlačítko OK.
 

78.     Jak změnit výchozí umístění pro složku Dokumenty?

Může se stát, že z určitých důvodů nebudete chtít mít složku Dokumenty fyzicky umístěnou ve výchozí lokaci (C:\Users\ VaseUzivatelskeJmeno \Dokumenty), ale bude ji chtít přesunout např. na jiný disk. Ale zároveň chcete zachovat standardní způsob práce, tj. otevírat a ukládat soubory do složky Dokumenty, jen s tím rozdílem, že se budou ukládat do jiného umístění.
Postup pro fyzickou změnu umístění složky Dokumenty je následující. Otevřete si v Průzkumníkovi na disku C složku C:\Users\VaseUzivatelskeJmeno\. Zobrazí se seznam složek patřící do vašeho profilu, jednou z nich je i složka Dokumenty. Klikněte na ní pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte příkaz Vlastnosti. Zde se přepněte na kartu Umístění a klikněte na tlačítko Přesunout a vyberte novou složku, která bude novým umístěním pro složku Dokumenty. Po jejím přesunu můžete se složkou Dokumenty pracovat tak, jak jste byli zvyklí. Výhodou například při přesunu na jiný diskový oddíl než systémový je fakt, že v případě nutnosti reinstalace operačního systému nepřijdete o své dokumenty ve stejnojmenné složce. Případně můžete složku Dokumenty přesunout do adresáře OneDrive, kde může být automaticky zálohována (viz jiný tip v této knize) a dostupná z jakéhokoliv počítače připojeného k internetu.
 

79.     Jak vytvořit zástupce souboru nebo aplikace?

Pracovní plocha počítače se používá primárně jako místo, kam se ukládají zástupci na nejčastěji používané aplikace, které máte na počítači nainstalované.  Nemusí se však vždy jednat pouze o zástupce na aplikace a programy, ale třeba i na dokumenty, obrázky, hudbu apod. Pro všechny tyto objekty je možné na pracovní ploše zástupce vytvořit, a to tímto způsobem:
1.       Klikněte v Průzkumníkovi pravým tlačítkem na položku, u které chcete vytvořit zástupce. Ze zobrazené nabídky vyberte příkaz Kopírovat.
2.       Nyní se přepněte na pracovní plochu počítače (nebo kamkoliv jinam, kde chcete zástupce vytvořit) a klikněte zde pravým tlačítkem. Z nabídky poté vyberte příkaz Vložit zástupce.
Zástupce je vytvořen a bude funkční do té doby, dokud bude originální soubor či program v počítači umístěn na stejném místě, ze kterého byl zástupce vytvořen.  Častou chybou zejména začínajících uživatelů bývá fakt, že při kopírování dat a souborů např. na USB flash disk si místo skutečného souboru či aplikace zkopírují pouze zástupce. Je nutné si uvědomit, že zástupce ale pouze zprostředkovává spuštění daného souboru či aplikace, a jakmile zkopírujete pouze zástupce a spustíte jej na jiném počítači, ve většině případů bude nefunkční.
Druhým způsobem, jak vytvořit zástupce, je využití průvodce. Stačí kliknout pravým tlačítkem na pracovní ploše a z nabídky vybrat NovýZástupce. Zobrazí se průvodce vytvořením zástupce, který má dva kroky. V prvním kroku zadáváte umístění výchozího souboru, ke kterému má být zástupce vytvořen, a v dalším kroku nastavujete jméno zástupce.
Tip: Zástupce můžete vytvářet nejen pro soubory, ale i webové stránky. Stačí, když při vytváření zástupce v položce Umístění zadáte adresu webu, pro který chcete zástupce vytvořit. Po vytvoření zástupce pak na něj stačí poklepat a otevře se internetový prohlížeč s vybranou webovou stránkou.
 

80.     Jak vytvořit zástupce beze jména?

Na pracovní ploše lze vytvořit zástupce, který nebude mít žádný název a bude reprezentován pouze ikonou. Pokud se ale pokusíte o vytvoření bezejmenného zástupce, neuspějete. Postup, který ale funguje zaručeně, je ten, ve kterém využijete průvodce vytvořením zástupce. Stačí, když na ploše kliknete pravým tlačítkem myši, vyberete příkaz NovýZástupce a necháte se vést jednotlivými kroky průvodce. V momentě, kdy se vás průvodce dotáže na název zástupce, stiskněte mezerník. Po dokončení průvodce tak bude zástupce reprezentován pouze ikonou.

Microsoft @ Metropolitan Solutions

$
0
0

Besucht uns vom 31. Mai bis 2. Juni 2016 im City Cube in Berlin in Halle B am Stand B17.

Microsoft wird neben weiteren Partnern, wie [ui!] Urban Institute und NXP Semiconductors vertreten sein und auf die Themen „Innovative Arbeitswelten“, „Microsoft Cloud Deutschland“, „Microsoft CityNext“ sowie „Internet der Dinge“ eingehen.

Im Rahmen der weltweiten Initiative Microsoft CityNext unterstützt Microsoft gemeinsam mit seinen Partnern Städte, Kommunen und die gesamte öffentliche Hand bei der digitalen Transformation. Es werden Lösungen aufgezeigt, die Betrieb und Infrastruktur transformieren, Bürger und Organisationen einbeziehen sowie die wirtschaftliche Entwicklung und die ökologische Nachhaltigkeit fördern und beschleunigen. Vernetzung ist der Schlüssel zu besseren Bürgerdienstleistungen, effektiveren Prozessen und mehr Kosteneffizienz. IT bietet Städten und Kommunen die Chance, sich grundlegend zu modernisieren und sich in innovative Dienstleistungszentren mit zeitgemäßen Kommunikationsstrukturen zu wandeln.

Wer treibt die digitale Transformation – Menschen oder Technologien? Gerne zeigen wir Gedanken und Ansätze zum innovativen Arbeiten auf und diskutieren diese mit Euch.

Unter dem Motto Smart Cities – Needs & Barriers bietet die Metropolitan Solutionseinen fantastischen Überblick über die Anforderungen und Hindernisse auf dem Weg zu einer intelligenteren Stadt. Stadtverantwortliche und Industrievertreter diskutieren Themen wie offene urbane Plattformen sowie integrierte Stadtplanung und Stadtverwaltung.

Schauen Sie selbst welche Lösungen bereits von Microsoft und seinem CityNext Partner [ui!] Urban Institute in Bad Hersfeld und Darmstadt zum Einsatz kommen: Video.

Verpassen Sie nicht den englischen Beitrag “Secure IoT Management in Urban Spaces“  von Thomas Langkabel, National Technology Officer am 01. Juni 2016 um 14:30 Uhr.


333 tipů pro Office 2016 (76. - 80.)

$
0
0

76.     Jak uložit obrázek z dokumentu?

Pro velkou část uživatelů bylo při práci s dokumentem, který obsahuje obrázky, velkou překážkou nemožnost uložení obrázku do samostatného souboru. To je od Wordu 2010 minulostí. Stačí klepnout na vybraný obrázek pravým tlačítkem myši a ze zobrazené nabídky vybrat příkaz Uložit jako obrázek. Word zobrazí klasické dialogové okno pro uložení souboru, stačí tedy vybrat název, umístění a formát souboru, klepnout na tlačítko Uložit a obrázek je uložen.
  
 

77.     Jak najít obrázek či jiný objekt?

V rámci prohledávání a navigace v dokumentu je možné vyhledávat v dokumentu i obrázky. Stačí, když stisknete klávesovou zkratku Ctrl + F a v horní části podokna, kam zadáváte hledaný výraz, klepnete na šipku dolů. V části Najít zobrazí Word podrobnější možnosti vyhledávání. Stačí tedy klepnout na položku Grafiku a Word se bude nyní (za pomoci stisku šipek nahoru/dolů v okně navigace) přepínat po grafických objektech v dokumentu.

78.     Jak do Wordu vložit video?

S příchodem Wordu 2016 se objevila také jedna zajímavá funkce, kterou si asi většina uživatelů nedokázala ve Wordu dlouho představit a jak již z nadpisu tušíte, jedná se o možnost vkládat do dokumentu aplikace Word objekt online videa. Takovou funkci už nabídnul PowerPoint 2010, nyní se ve své vylepšené podobě dostává i do Wordu. A platí pro ni i podobná pravidla, tj. že se nevkládá video jako takové, ale pouze aktivní odkaz-okno, ve kterém je možné video přehrát. Jednak je to z důvodu ochrany autorských práv, jednak z důvodu, aby nedocházelo ke zbytečnému navyšování velikosti dokumentu. A jak tedy takové video do dokumentu vložit?
1.       Klepněte na kartu Vložení a ve skupině Multimédia na položku Onlinevideo.
2.       Zobrazí se okno podobné tomu při vkládání obrázků. Na výběr tyto zdroje:
a.       Vyhledání pomocí Bing – slouží pro vyhledání videa v rámci celého internetu
b.       YouTube – prohledává portál YouTube, je zapotřebí být připojen do sady Office přes účet Microsoft a mít službu YouTube nastavenou jako jednu ze zdrojů
c.       Pomocí tzv. embed kódu, který je možné vygenerovat na mnoha dalších tuzemských i zahraničních videoportálech.
3.       Vyhledávání probíhá v prvních dvou případech pomocí klíčových slov, po nalezení výsledků stačí na náhled videa poklepat myší nebo jej označit a v dolní části klepnout na tlačítko Vložit. Užitečné je, že se na video ještě před vložením můžete podívat (pomocí ikony lupy) a zároveň v levém dolním rohu vidíte celkovou délku videa, autora a zdroj, což je zase přínosné pro správnou citaci.
4.       Po vložení videa stačí najet kurzorem myši na tento objekt a klepnout uprostřed náhledu na ikonu pro přehrání.
Vložené video není součástí dokumentu jako takového, jedná se pouze o odkaz na skutečné umístění videa na internetu, proto po vložení nedochází k žádnému výraznému nárůstu velikosti souboru. Na druhou stranu, a to je pochopitelné, je nutné být pro přehrání videa připojen na internet.

79.     Jak vytvořit aktivní odkaz na webovou stránku?

Ve výchozí konfiguraci je textový editor Word nastaven tak, že při psaní internetové adresy nebo e-mailové adresy „pochopí“, že se jedná o hypertextový odkaz na internet, změní typ a barvu písma u adresy a „vyrobí“ z ní hypertextový odkaz.
Zkuste kdekoliv v textu napsat jakoukoliv internetovou adresu. Podmínkou je, aby adresa začínala tak, jak má, tzn. buď http://, nebo www. Jakmile adresu dopíšete, Word ji okamžitě změní na internetový (resp. hypertextový) odkaz. Text bude modrý, podtržený, a pokud na text nastavíte šipku myši, změní se na symbol „ručičky“, kterou jistě znáte z prohlížeče. Příklad: http://www.computermedia.cz.
Naprosto stejným způsobem lze vytvořit hypertextový odkaz na e-mailovou adresu. Opět stačí e-mailovou adresu napsat kamkoliv do dokumentu. Po jejím dopsání ji Word změní na hypertextový odkaz. Příklad: info@iskola.cz.

80.     Jak vložit záhlaví a zápatí?

Záhlaví a zápatí tvoří velmi důležité prvky dokumentu. Všechno, co bude umístěno v záhlaví nebo v zápatí, se bude objevovat na každé stránce dokumentu. Do záhlaví či zápatí se proto nejčastěji vkládají údaje o stránkování dokumentu, datu vytvoření, názvu firmy, dále hlavička, logo apod. Záhlaví a zápatí však může být na sobě nezávislé, a dokonce je možné nastavit odlišné záhlaví u sudých a lichých stránek. Oblast záhlaví a zápatí je za normálních okolností pro editaci nepřístupná. Aby bylo možné záhlaví nebo zápatí změnit, je nutné se do této oblasti dostat poklepáním levého tlačítka myši na tuto oblast (většinou 2,5cm od horního a dolního okraje).
Word se přepne do režimu editace záhlaví a zápatí a text v normální části dokumentu zešedne. Do záhlaví a zápatí je teď možné napsat libovolný text nebo vložit obrázek a pak jej běžně naformátovat a upravit. Pro ukončení režimu editace stačí opět poklepat na běžnou část dokumentu.

Ressources pour les architectures infonuagique

$
0
0

Microsoft a mis à jour les différents posters pour ses services infonuagiques.  Vous les trouverez sur ce lien.

333 tipů pro Windows 10 (81. - 85.)

$
0
0

81.     Jak přejmenovat soubor?

Přejmenování souboru je např. v Průzkumníkovi věc velice jednoduchá. Stačí na soubor, u kterého chcete provést změnu jména, kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat příkaz Přejmenovat. Nebo je také možné jej kliknutím označit a zmáčknout klávesu F2. Tento postup platí např. i pro složky, podsložky, zástupce na ploše, diskové oddíly apod. Po zadání nového jména stačí kliknout na klávesu Enter. Další možností je pak využít stejnojmenného příkazu na kartě Domů ve skupině Uspořádat

82.     Jak zobrazit skryté soubory?

Některé soubory a složky, zejména v adresáři Windows, jsou nastaveny jako skryté. To znamená, že při procházení adresářové struktury pomocí Průzkumníka nejsou tyto soubory a složky vidět. Některé tipy a triky popsané v této knize ale se skrytými soubory pracují, proto je vhodné vědět, jak si zapnout zobrazování skrytých soborů. Někteří uživatelé to dělají i z důvodu, že chtějí mít kompletní přehled o tom, co je na jejich počítači za soubory a složky. Pro jejich zobrazení stačí v Ovládacích panelechMožnostech Průzkumníka souborů na kartě Zobrazení aktivovat položku Zobrazovat skryté soubory, složky a jednotky. Další možností je pak v Průzkumníkovi systému Windows 10 na kartě Zobrazení zaškrtnutí volby Skryté položky.

83.     Jak zkopírovat soubor na flash disk?

V dnešní době se už k běžnému přenosu dat z jednoho počítače nepoužívají ani diskety (z důvodu malé kapacity) ani CD nebo DVD (z důvodu rychlosti zápisu). Trendem dnešní doby z pohledu offline přenosu dat jsou tzv. flash disky. Jsou dostupné v různých velikostech, od 2 GB až po stovky GB úložné kapacity, připojují se přes USB rozhraní a staly se dnes běžnou součástí vybavení každého, kdo používá počítač. Zejména pro začínající uživatele je tedy určen tento tip, který vám ukáže, jak zkopírovat data z počítače na flash disk například z důvodu přenosu dat na jiný počítače nebo jako zálohování.
Jeden z postupů pro zkopírování dat z počítače na flash disk je např. tento:
1.       Zobrazte si např. v Průzkumníkovi soubory či složky, které chcete zkopírovat.
2.       Označte je pomocí myši. Pro rychlé označení všech zobrazených položek můžete využít klávesovou zkratku Ctrl+A, pro výběr pouze některých držte klávesu Ctrl a postupným výběrem za pomoci levého tlačítka myši.
3.       Po označení klikněte na označené soubory pravým tlačítkem myši a ze zobrazené nabídky vyberte příkaz Kopírovat nebo stiskněte klávesovou zkratku Ctrl+C. Nyní se přepněte do místa, kam chcete soubory zkopírovat, v tomto případě tedy na disk, který reprezentuje váš flash disk.
4.       Zde klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte příkaz Vložit nebo stiskněte klávesovou zkratku Ctrl+V.
Obdobným způsobem se kopírují naopak data z flashdisku do počítače, z jednoho disku na druhý, z jedné složky do druhé apod. 

84.     Jak zazipovat soubory?

S pojmem „zazipování“ souborů jste se možná už někdy setkali. Svůj název tato operace získala od metody komprese a formátu ZIP, který byl v dřívějších dobách velice populární a umožňoval zmenšovat velikosti dat. Důvody popularity tohoto formátu byly zřejmé – malá kapacita disket, případně později pomalý Internet. S rozšiřováním flashdisků a jejich kapacit v řádu desítek a stovek GB (a rychlostí připojení k Internetu v řádech desítek a stovek Mb/s) je nyní hlavní důvod používání zipování souborů zcela jiný. Navíc dnešní časté typy souborů JPG, MP3, DOCX apod. jsou již samy ze své podstaty komprimovány a zipování by ani žádnou významnou úsporu místa nepřineslo.
Důvodem, proč se ještě používá, je zazipování více souborů do jednoho, se kterým se manipuluje mnohem snadněji, ať už posíláte přílohu v emailu, nebo kopírujete data na flash disk. Ačkoliv formát ZIP není zdaleka jediný komprimovací formát a existují i lepší, za rozšíření tohoto formátu může i vestavěná podpora v operačním systému Windows, a to již od verze XP.
Zazipování více souborů a složek je operace snadnější, než jste možná čekali:
1.       Označte v Průzkumníkovi soubory a složky, které chcete zazipovat.
2.       Na této označené oblasti klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte příkaz Odeslat – Komprimovaná složka (metoda ZIP). Automaticky se v tomto umístění vytvoří zazipovaný soubor – balíček, který má název jako první označený soubor. Uvnitř tohoto souboru se nachází všechny předem označené soubory a složky. Nyní je možné se zazipovaným balíčkem pracovat jako s běžným souborem (poslat emailem, kopírovat na flash disk apod.)

85.     Jak rozzipovat soubory?

Pokud se vám do ruky dostane zazipovaný soubor, nejčastěji obsahuje více než jednu složku nebo soubor. Nezbývá než se naučit, jak takový soubor rozbalit a dostat se k zazipovaným datům.  Díky zabudované podpoře komprimace metodou ZIP stačí na takový soubor dvakrát kliknout a okamžitě se zobrazí jeho obsah. Pokud však chcete soubory a složky uvnitř ZIP souboru rozbalit a používat trvale, klikněte pravým tlačítkem na tento soubor a z nabídky vyberte příkaz Extrahovat vše.

Zobrazí se jednoduché okno, ve kterém zadáte umístění, kam se mají soubory a složky rozbalit, případně pomocí zaškrtávacího pole máte možnost po dokončení rozbalování zobrazit rozbalené složky a soubory v umístění, které jste v tomto okně zadali.

333 tipů pro Office 2016 (81. - 85.)

$
0
0

81.     Jak mít v dokumentu různá záhlaví?

Všimněte si, že například u této knihy je vždy u každé kapitoly jiné záhlaví. To je způsobeno tím, že každá kapitola je vytvořena v jiném oddílu a Word umí na každý oddíl aplikovat odlišné záhlaví či zápatí.


 
 
 
 
 
Nejprve je tedy nutné, aby jednotlivé kapitoly byly odděleny pomocí oddílů. To zabezpečíte tak, že na konci každé kapitoly zvolíte na kartě Rozložení stránky ve skupině Vzhledstránky příkaz Konce a v rozevírací nabídce vyberete Další stránka. Jakmile je dokument rozdělen na několik oddílů, stačí u editace záhlaví či zápatí na kartě Návrh ve skupině Navigace kliknout na příkaz Propojit s předchozím, symbol má tvar dvou dokumentů. Pokud bude tlačítko stisknuto, bude záhlaví z předchozího oddílu svázané s aktuálním záhlavím. Nebude-li stisknuto, budou moci být záhlaví rozdílná.

82.     Jak vložit do dokumentu číslování stránek?

Číslování stránek je velice častou a používanou funkcí ve Wordu a umožňuje vám vložit automaticky na každou stránku její číslo. Ikonu pro vložení čísla stránky naleznete na kartě Vložení ve skupině Záhlaví a zápatí. Po klepnutí na příslušný příkaz si můžete vybrat styl a umístění čísla stránky.

83.     Jak nemít na první stránce číslo stránky?

Pokud nechcete mít na první stránce dokumentu vloženo např. z estetických důvodů číslo stránky, vložte do dokumentu číslování obvyklým způsobem a v režimu editace záhlaví a zápatí na kontextové kartě Návrh zaškrtněte ve skupině Možnosti položku Jiné na první stránce.

84.     Jak vložit křížový odkaz?    

Křížový odkaz nepřímo souvisí s obsahem a rejstříkem. Používá se většinou u rozsáhlejších dokumentů, jež čítají řádově desítky stran. Křížový odkaz je vlastně značka na určité pozici dokumentu, na kterou se můžete odkazovat v jakékoliv jiné části dokumentu. Nejprve je nutné na určitém místě či objektu vytvořit záložku (Vložení-Odkazy-Záložka) a teprve po jejím vytvoření je možné křížový odkaz vytvořit (Vložení-Odkazy-Křížovýodkaz).
  
 

85.     Jak vložit iniciálu?

T
 ento odstavec obsahuje na první pohled jednu zvláštnost. Jeho první písmeno „T“ je zvětšené tak, jak to bývá u starších knih či jak si to pamatujeme z pohádkových knížek. Pokud budete potřebovat takový efekt někdy použít, Word má pro něj vytvořenou samostatnou funkci. Funkce Iniciála ve své podstatě pouze převede první písmeno z odstavce do textového rámu a tento rám nechá obtékat. Celý proces byste dokázali pomocí textového rámu vytvořit i sami, ale proč dělat složitě něco, co lze udělat jednoduše?
Jak takovou iniciálu tedy do textu vložit?
1. Klikněte do napsaného odstavce, u něhož má být použita iniciála.
2. Na kartě Vložení klikněte ve skupině Text na příkaz Iniciála a v otevřené nabídce vyberte jeden ze tří typů iniciály. V praxi je nejpoužívanější prostřední podoba.

Power Query List.Accumlate, List.Generate, Matrix Multiplication and Nested Loops

$
0
0

This post is intended for advanced Power Query users and M fans.

In case you are not following my blog here, I have published 3 cool tutorials about Power Query functions List.Generate and List.Accumulate, including a useful query that performs Matrix Multiplication, and does it in much better way than the array function MMULT.

In addition, if you ever wondered how to implement a nested loop in Power Query, read here how to do it using List.Generate.

Follow my blog http://datachant.com, for ore good stuff in the future.

See you there,

Gil Raviv

DatsChant..com

Viewing all 17778 articles
Browse latest View live




Latest Images